avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate oanamitica

Activitate oanamitica

Buna ziua. Problema mea se refera la faptul ca detin un spatiu comercial pe care l-am inchiriat. Am contract de inchiriere inregistrat la administratia financiara cu chiria aferenta, valoare reala. Chiriasul nu mi-a platit 2 luni, l-am somat in scris si verbal dar nu mai pot obtine banii de la el.Intre timp a plecat din spatiul meu. Cum imi pot recupera banii,exista o cale legala mai usoara decat aceea de a-l da in judecata? Exista firme de recuperari care sa se bage pentru a recupera 2000E?
Va multumesc pentru raspuns, dar eu totusi ii voi plati pe acestia(chiar daca nu ca pe un constructor autorizat).Daca vine cineva si ii intreaba de bani? Pot face niste contracte cu ei pe anumite sume pe care sa le inregistreze la administatia de care apartine fiecare (pentru ca veniturile lor sa fie impozitate)? Cum sa procedez?
Buna ziua. As vrea sa-mi construiesc o casa in bucuresti iar cei ce vor face asta sunt rude si prieteni. Ce forme legale trebuie sa le fac acestora pentru a nu avea probleme cu ITM-ul? Precizez ca suntem cu totii persoane fizice, eu nu am cum sa-i angajez.
Si ce putem face in situatia data? O cerere catre societate, o adresa....Si in plus cred ca in 2004 cand a semnat contractul perioada de preaviz in cazul demisiei era 15 zile calendaristice nu 15 zile lucratoare cum am spus prima oara(imi cer scuze)
Am intrat in posesia fisei postului, intr-adevar acolo scrie ca este sef service.Singurele documente care atesta acest lucru sunt fisa postului si aceea "decizie"(pentru ca asa este denumita de dumnealor) care nu este vizata la itm.Precizez ca aceste doua documente au fost semnate de catre parti in 2006, cand inca se depuneau si se vizau toate documentele la itm, iar din 2006 pana in 2011 e cam mult.De asemenea dovada face carnetul de munca(in care apare economist pana la sfarsitul lui 2010) ca nu i s-a modificat functia la itm.Si in plus parerea mea este ca indiferent daca i s-ar fi modificat sau nu functia prin act aditional ei ar fi trebuit sa modifice si articolul ce face referire la perioada de preaviz in cazul demisiei in respectivul act ;legea spune ca sunt maxim 30 zile lucratoare (deci pot fi si 15 zile daca in act aditional nu se precizeaza).
OK, daca in fisa postului sa zicem ca ar fi stipulat faptul ca perioada de preaviz este de 30 zile(desi momentan nu stim), dar nu exista act aditional inregistrat la ITM care sa modifice atat functia cat si perioada de preaviz, el de care trebuie sa tina cont, de fisa postului sau de contractul de munca(singurul inregistrat la ITM)?Cum va spuneam acea decizie este semnata doar de parti, nu este inregistrata la ITM.Am fost sfatuita sa le faca o adresa prin care sa le explice tot ce v-am spus eu mai sus. Va multumesc
Buna ziua , ma confrunt cu o problema si am decis sa apelez la dumneavoastra.Sotul meu lucreaza la o societate ca economist (conform contract de munca si completare carte de munca pana la sfarsitul anului 2010).In contractul de munca perioada de preaviz in cazul demisiei este de 15 zile lucratoare. De curand a demisionat si i se spune ca trebuie sa stea in preaviz 30 zile din cauza faptului ca in 2006 a semnat o decizie prin care este numit sef de service( decizia este la nivel intern, neinregistrata la itm, fiindu-le lor necesara pentru implementarea ISO).Precizez ca alt act aditional de modificare a functiei nu exista, iar pentru perioada de preaviz nici atat.
Chiar va rog sa-mi recomandati pe cineva, noi suntem Bucuresti zona Dristor.
.Adresa mea de mail este oanamitica@yahoo.com.Va multumesc
Va multumesc pentru raspuns si incurajare.Aveti cumva cunostinta daca acum ma duc la ORC Ilfov la oficiul juridic pentru a-i ruga sa faca cerere de renuntare ma pot ajuta sau acum nu mai este treaba lor? La ce termen spuneti dvs. sa ma prezint pentru ca momentan nu am nici o citatie in afara de prima careia i-a trecut termenul.Ce intelegeti prin recurs bine intocmit, am respectat un model luat dupa internet , in plus am explicat situatia si am anexat dovada de depunere bilant si copie dupa chemarea in judecata unde se mentioneaza ca daca depunem bilantul cererea ramane fara obiect. Am contactat cativa avocati dar mi s-a spus ca nu mai am sanse si ca nu se baga, imi tot spuneau ca este o sentina definitiva si irevocabila dar eu am verificat si nu scrie nicaieri asa ceva pe hotarare( ca ar fi definitiva); societatea apare la Orc in functiune si cu o hotarare judiciara de dizolvare cf.art.237 din Legea nr. 31/1990, dar nu scrie ca ar fi definitiva si irevocabila.Cum as putea afla daca a fost publicata in Monitorul Oficial si daca ma mai incadrez in aceste 30 zile de la publicare?
Problema mea se refera la faptul ca nu am depus bilantul pentru o societate la termen, ne-a venit de la Tribunal citatie cu termen pe 22 noiembrie, data postei acestei citatii fiind 3 noiembrie.Citatia era insotita de chemarea in judecata de la ORC in care exista un paragraf ce se referea la faptul ca daca situatia financiara este depusa la ORC inainte de termenul din citatie chemarea lor in judecata ramane fara obiect.Noi am depus bilantul imediat, in data de 4 noiembrie, insa nu ne-am gandit sa depunem o copie a dovezii si la tribunal si nici nu ne-am prezentat la acea data, gandindu-ne ca este de ajuns sa depunem bilantul.Intre timp ne-a venit decizia de dizolvare, pe care tot asa nu am bagat-o in seama; asa ca au trecut cele 30 zile in care mai puteam face ceva.Acum , in martie am verificat societatea la ORC si apare inca in functiune dar cu hotarare de dizolvare.Ca urmare am depus o cerere de recurs la Tribunal in care am explicat motivele si la care am anexat si o copie dupa dovada.De la dvs. de pe forum am citit ca aceasta cerere nu are valabilitate fara plata unor taxe si achizitionarea unui timbru.Ce pot sa fac in situatia data, deoarece la tribunal nu mi s-a spus de necesitatea platii, inregistrandu-mi doar cererea de recurs.Cei de la Curtea de Apel o vor lua in considerare? Pot sa ma duc acum sa platesc?Am vreo sansa sa nu se dizolve societatea?Mentionez ca societatea este curata, fara datorii dar cu leasing-uri in curs.Nu stiu incotro sa ma mai duc si ce sa mai fac pentru a rezolva situatia.Cei de la ORC nu trebuia sa le comunice celor de la tribunal ca eu am depus bilantul?