avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate dadica

Activitate dadica

Buna ziua,

Mama a divortat de tata in 1980 .S-a recasatorit in 1982 si a cumparat apartamentul de 2 camere dat de la ICRAL tatalui meu, in care stateam cu chirie.
Apoi au mai cumparat o casa langa Bucuresti si 2 masini. Tatal meu vitreg nu are copii, el avand doar 2 frati. Am aflat recent nu vrea sa ne lase noua nimic. Daca mama decedeaza, el are dreptul la o jumatate + un sfert din jumatatea mamei.
Dupa aceea daca decedeaza si el, noi mai avem dreptul la ceva?
Ce putem face, impreuna cu mama, asa incat jumatatea ei sa nu poata fi pusa in discutie la succesiune? Precizez ca in actele caselor sunt trecuti amandoi, doar masinile sunt pe numele unuia si altuia.


Astept cu nerabdare un raspuns.
Cu stima,

Se poate ca mama sa ne vanda jumatatea ei din apartament si din casa?
Am cumparat in 1998 o casa in Popesti,cu contract de vanzare-cumparare la notariat.
Acum daca vreau sa o vand, mi se cere ttilul de proprietate.
Avand in vedere proprietatea s-a vandut de 5 ori prin contracte legale la notariat,este inscrisa la cartea funciara si intabulata la judecatorie,ca primul proprietar al terenului (din 1993) a murit imediat dupa ce a vandut si inainte de a i se emite titlul de proprietate pe teren (existand acum doar un proces verbal de punere in posesie) ce mai pot face, deoarece nici un notar nu vrea sa-mi faca actele de vanzare cumparare fara titlul de proprietate?
Am fost la primaria Popesti si la prefectura Ilfov si nu s-a emis nici un titlu.Ce pot face?
Asta inseamna ca nici o casa cumparata legal acum 10 ani fara acest titlu ,sa nu mai poata fi vanduta?
Buna ziua,
Sunt pensionara de invaliditate gr.II,am 42 ani,si am lucrat in cadrul Jandarmeriei.
Pot sa-mi deschid un PFA?
Cu stima.
In "Procesul verbal de indeplinire a procedurilor de comunicare a procesului verbal de constatare a contraventiei" apare ca "....cele de mai sus s-au consemnat in prezenta martorului XX din Bucuresti sector 2, care semneaza alaturat".
Intrebarea mea este:
- atata timp cat datele de identificare ale martorului (adica posesor al BI seria,nr,cu domiciliul in str.nr.bl.ap.)nu apar, ce valabilitate mai are acest proces verbal? Nu pot sa-l declar nul?
Răspuns la discuția Cand trebuie sa detii rovinieta?
Corect Georgepetre. M-am documentat si resedinta judetului Ilfov este........Bucuresti.Deci ne aflam in intravilanul municipiului sau in intravilanul resedintei de judet.
Eram si eu hotarata sa contest amenda, dar este bine sa fim mai multi si sa avem dovezi despre acest abuz.

Răspuns la discuția Cand trebuie sa detii rovinieta?
O idee buna. Leoalex82 are dreptate. De unde sa stim ca sos.Oltenitei este DN4? Si mai ales de unde incepe acest DN? De unde incepe sos.Oltenitei,adica de la Sura Mare?Pai atunci toti care circula pe aceasta sosea care este DN trebuie sa plateasca.Inclusiv bucurestenii.Nu este nimic care sa te anunte ca intri pe un DN. Ar fi o idee sa filmam intrarea si iesirea din Bucuresti , sa postam pe siturile tuturor televiziunilor.Numai de pe urma noastra, a celor care stau in Popesti , se vor imbogati.
Răspuns la discuția Cand trebuie sa detii rovinieta?
Si eu am primit azi amenda, tot pentru data de 27.10.2010.
Ar fi bine sa ne unim toti din Popesti ,pentru ca sunt sigura ca in curand vor fi sute de soferi care au tranzitat km.8 in acea zi.
Daca primaria este la km.9 inseamna ca km.8 ar fi pe undeva pe la Paraul Rece. Si daca este acolo, suntem in interiorul localitatii de resedinta unde nu iti trebuie rovinieta.Corect?
Răspuns la discuția Amenda rovinieta
Deci sa inteleg ca toti care circula pe un DN trebuie sa aiba rovinieta?
DN4 pe care am fost eu prinsa, inseamna sos.Oltenitei, care incepe de la Sura Mare si pana la centura Bucurestiului.
Sa inteleg ca toti soferii care merg pe soseaua Oltenitei, inclusiv cei din Bucuresti trebuie sa aiba rovinieta?
Buna seara ,
Am si eu o intrebare .
Daca eu stau in orasul Popesti Leordeni si lucrez in Bucuresti de ce trebuie sa platesc rovinieta? Stiam ca pana in centura capitalei se considera ca nu parasesc orasul.
Am primit prin posta pe 07.04. instiintare ca am fost prinsa fara rovinieta in data de 27.10.2010(data la care cred ca aproape toti cei din Popesti cu masini care au intrat sau iesit din Bucuresti si nu au rovinieta au fost prinsi) pe DN4 la km 8 .Daca stiu eu bine, km 8 este chiar in localitatea mea de resedinta, adica Popesti.Deci nu inteleg.Am citit legea care reglementeaza plata rovinietei dar peste tot scrie ca "cei care folosesc drumurile nationale (DN). Daca este asa, atunci DN este toata soseaua Oltenitei de la Sura Mare pana la Centura capitalei.
Deci daca sunt la Big, sunt pe DN si trebuie sa am rovinieta?
Amenda nu o voi achita ci o voi contesta deoarece daca din 27.10.2010, amenda a ajuns tocmai acum, inseamna ca vor mai urma inca multe altele.
Rog pe cei din Popesti sa-mi spuna daca ei au achitat amenda.
O seara buna,