avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra.dinica

Activitate alexandra.dinica

Buna ziua.As avea nevoie de ajutor in legatura cu o situatie.Dupa implinirea feactiei obligatorii eliberarii conditionate, am primit o amanare de 8 luni, care expira in noiembrie, dupa 3 luni de la aceeasta amanare am facut alta cerere si a fost redus termenul de amanare de la 8 la 5 luni.Acum s-a implinit termenul si am facut alta cerere de eliberare si mi s-a spus ca cele 5 luni devin executabile de la data ramanerii dfinitiva a sentintei, iar acum pentru ca am facut si recurs data de intrare in comisie s-a amanat din noimberi in decembrie.A avea nevoie de niste sfaturi dak sunteti amabili.Va multumesc...
as putea face o contestatie la executarea acestei amanari?
prima sentinta cea cu 8 luni a fost data in martie 13, iar cea dea doua cu reducerea de la 8 la 5 luni in mai 23.
sentinta spune din totalul de 8 luni de amanare se scad 3 luni si raman 5 luni de amanare
citat din sentinta << Reduce termenul de amânare propus de Comisia pentru individualizarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate, in ceea ce priveste acordarea liberării conditionate, de la 8 luni la 5 luni. >>
buna ziua, odata intrat in comisia de eliberari conditionate, am primit o amanare de 8 luni, asta in martie, in luna mai, fiind transferat int-un alt penitenciar am facut o alta cerere de eliberare conditionata, unde am primit o reducere a amanarii de 3 luni, ramanand astfel cu 5 luni insa data de intrare in comisie, dupa reducere este aceeasi cu data initiala stabilita la prima comisie.
As vrea sa stiu ce trebuie sa fac ca sa pot beneficia de aceasta reducere caci la prima vedere am primit-o dar nu pot beneficia de ea caci am inteles ca timpul ce a curs de la prima comisie si pana la cererea facuta de mine nu se scade. va rog ajutati-ma cumva.Va multumesc anticipat!!!
dupa un proces de eliberare conditionata, respinsa, care este termenul in care nu se poate depune o alta cerere de acelasi fel?Va multumesc
Răspuns la discuția eliberarea conditionata
va multumesc mult pentru raspunsuri
cererea pe cale administrativa o poate depune chiar detinutul insusi si in ceea ce piveste conditiile...domiciliul familiei si starea precara de sanatate a parintilor...ar fi deajuns?a dura mult procedura asta?
pe ce cale s ar putea sa fie transferat un detinut din rahova int un penitenciar din provincie???multunesc
Răspuns la discuția eliberarea conditionata
in italia a fost condamnat la 13 ani,romania insa ii recunoasre doar 10 si are deja executati efectiv 6 ani si 9 luni...in italia.La dosar nu i s au adaugat zilele de munca si am contactat ambasada insa cei de acolo nu stiu unde sa trimita informatiile astea?imi puteti spune cum sa procedez?