avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Activitate monica2011

Activitate monica2011

Discuție succesiune
buna ziua
tatal meu mi-a vandut cu 2 ani in urma casa pe care o cumparase impreuna cu mama mea ,eu fiind singura fiica la parinti. O parte din aceasta casa era deja pe meu ( drept prin succesiune dupa moartea mamei) . Anul acesta in mai tatal meu a decedat. Fratii mei din a doua casatorie a tatei ( in 2005 a divortat de aceasta sotie si a platit pensie alimentara copiilor) sustin ca lucrurile din casa le apartin lor, ca mie mi-a vandut doar casa si in lipsa mea si-au insusit cu ajutorul unei matusi o multime de lucruri din casa. din punct de vedere legal au drept la lucrurile din casa sau nu atat timp cat eu am deja de doi ani act de vanzare cumparare. ( in act era o clauza ca nu am drept de vanzare atat timp cat el traieste iar are drept de usufruct). va multumesc
va rog mult poate cineva sa-mi raspunda?
buna ziua,
va rog sa imi spuneti daca pot trimite prin posta o plangere, impotriva fostului sot ,la procuratura, pentru neplata pensiei alimentare a celor doi minori de 17 respectiv 7 ani.Fostul sot nu a platit pensia alimentara de aproape 3 ani.In momentul de fata eu si copii suntem plecati din tara de 2 ani iar copii sunt la scoala si cheltuielile sunt foarte mari si au dreptul la pensia alimentara.Ma gandeam sa fac o plangere si sa atasez toate actele care sustin plangerea si sa trimit un plic (cu confirmare de primire)pe adresa procuraturii din orasul de resedinta al meu si al fostului sot..Este posibil?poate fi cererea mea luata in calcul? Poate fi luata in calcul si alternativa de a trimite cererea insotita de documentatia doveditoare si prin e-mail?Cererea in numele fiului de 17 ani trebuie sa o formulez eu ,ca mama, sau trebuie sa o semneze el?
Ce pot face pentru a recupera cei aproape 3 ani de pensie alimentara ,intrucat in momentul de fata nu ma pot duce personal in Romania sa depun plangerea .
va multumesc!