avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate whitesand

Activitate whitesand

Revin,va rog daca cineva ar putea sa ma lamureasca?

Va multumesc!

Mai mentionez faptul ca fiul meu nu a dorit sa mearga la scoala,avand abandon scolar in anul 2007,dupa multe insistente a reluat studiile gimnaziale prin programul ''A doua sansa" (la frecventa redusa) reusind sa termine abia acum clasa a 8a,la varsta de 18 ani!
Ce temei legal are sa ceara continuarea platii pensiei de intretinere daca are 18 ani si nu va putea merge la liceu la zi,iar daca se va inscrie la seral,atunci nu ar putea sa munceasca?

Multumesc anticipat ptr eventuale raspunsuri.
Din cate am aflat obligativitatea pensiei de intretinere se datoreaza numai daca copilul frecventeaza cursurile unui liceu la zi,in acest caz el implinind 18 ani in aprilie,nu se mai poate inscrie la un liceu pt cursuri la zi :

"Absolventii învatamântului gimnazial din promotiile anterioare, care împlinesc 18 ani pâna la data de 11 septembrie 2011 inclusiv, se pot înscrie în învatamântul liceal doar la cursuri serale sau cu frecventa redusa, în perioada prevazuta de calendarul admiterii."

Daca se va inscrie la liceu pt cursuri la seral,atunci va mai fi indreptatit sa ceara in continuare aceasta pensie?
Buna seara,as dori sa aflu daca in cazul in care copilul meu care este major (a implinit 18 ani acum 3 luni)nu a frecventat scoala,el terminand de abia acum la varsta de 18 ani clasa a 8-a (a frecventat cursurile cu frecventa redusa a unei scoli generale),este indreptatit sa ma dea in judecata pt continuarea platii pensiei de intretinere?

Va multumesc frumos.