avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate lciotirla

Activitate lciotirla

Inseamna ca doar trebuie sa ma inregistreze in acea baza de date ca si angajat si atat nu trebuie sa -mi elibereze nimic, nici-o hartie.

Multumesc frumos.
Nu sunt in somaj dar probabil pentru ca angajatorul este in alt judet si punctul de lucru este in alt judet cred nu stiu
M-am exprimat eu gresit este vorba de AJOFM.(la mine este in aceeasi cladire)atunci eu pentru ce am primit acea hartie si acolo de ce am primit acel raspuns pentru ca nu au spus ca nu trebuie ci ca este prea devreme
Am fost azi la directia muncii cu instintarea de angajare primita de la angajator pentru a primii acea repartitie pe post (incepand cu 01/08/2013) am primit un raspuns foarte sec ca ,,este prea devreme" si ca trebuie sa vin atunci pe 01/08 nu acum dar nu am primit raspuns atunci cand am intrebat cum pot eu sa fiu in acelasi timp si la lucru si la AJOFM. Intrebarea mea este daca exista undeva in vreo lege specificat un timp, o perioada pentru depunerea acestor acte la AJOFM#-o
Răspuns la discuția Demisia
Cum pot afla daca angajatorul a inregistrat demisia la ITM?Sau unde ar trebui sa fie inregistrata?
Răspuns la discuția Demisia
av.antoanelageaman a scris:

nu . doar cea semnata olograf


Nici daca este scrisa de mana si semnata apoi scanata ? Este vorba de o firma mica care nu are un sediu ci doar un punct de lucru, pur si simplu nu am unde sa o inregistrez.
Discuție Demisia
Demisia pe mail este valabila sau doar prin posta cu confirmare de primire?

Va multumesc
Răspuns la discuția calcul indemnizatie somaj
Tocmai asta am spus ,contributia individuala a fost aplicata la salariu de baza brut realizat (prime ,sporuri,ore tura)iar cei de la AJOFM imi calculeaza indemnizatia la salariu de incadrare spunand ca asa spune legea ca cela este salariu de baza brut ,in lege exprimarea fiind aceasta,, o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare."Am crezut ca nu am inteles eu bine.


.Daca actionez in judecata ce sanse as avea?
Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce inseamna,, o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni "inseamna o medie a salariului de incadrare sau inseamna medie a salariului brut realizat incluzand si sporuri+prime+ore tura +etc,in legea 76/2002 este aceasta exprimare de ,,salariu de baza brut "si cei de la AJOFM nu imi ia in calcul decat salariu de incadrare si nu stiu ce sa fac ,mi se pare incorect atata timp cat eu am platit contributia la somaj din salariu brut realizat in calcul intrand toate sporurile ,primele si orele de tura.