avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate petry123

Activitate petry123

Buna ziua la toata lumea. as avea cateva nedumeriri cu privire la obtinerea permisului de munca in Germania. Am sa va explic situatia mea ca sa intelegeti cum stau lucrurile in cazul meu. Am ajuns in Germania pe 4 August 2011 (la Nuremberg) si in 8 m-am anuntat la primarie cum ca locuiesc aici (la fratele meu). Am venit din Spania unde am locuit in ultimii 11 ani si jumatate. Din anul 2000 am rezidenta si drept de munca in Spania si am muncit cu carte de munca in total aproape opt ani dar se pare ca asta nu conteaza aici in Germania pt a cere permisul de munca. Am fost la arbeitsamt si am primit formularul care trebuie completat si trimis la Munchen. Am gasit o firma care mi-a oferit de munca si am completat formularul respectiv cu datele firmei. Acum, cei de la firma trebuie sa se anunte la stat cu ca ei cauta de munca si abia dupa ce doi din cei trimisi de stat renunta , ma poate cere pe mine ca sa muncesc la ei. Pe alta parte am aflat ca trebuie sa fi anuntat la primarie timp de trei luni si abia apoi sa ceri drept de munca. Astea sunt informatiile pe care le detin eu pana acum si as dori sa stiu (daca cineva se afla intr-o situatie similara si a reusit sa obtina dreptul de munca ) pasii care trebuie sa ii urmez pt ca sa pot obtine si eu permis de munca. Va multumesc anticipat.