avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate ofemeiedisperata

Activitate ofemeiedisperata

atunci este o situatie oarecum diferita.noua ni s-a explicat ca trebuie sa fie cineva "din afara",de exemplu un bunic,insa ma interesa si ce drepturi are acel tutore.adica nu mi-ar conveni ca indiferent cine din afara sa aiba drepturi asupra casei mele,ci doar copilul meu,chiar daca doar dupa varsta de 14 ani!
uf,tare incalcite sunt caile Domnului.daca mi-ar fii zis cineva asa ceva inainte de a cumpara aceste imobile,n-as fii crezut. :( am vrut doar sa-i fie copilului mai bine decat ne-a fost noua,insa daca se pare ca doar eu gandesc asa,atunci trebuie sa protejez intr-un fel copilul!
multumescd e raspunsuri.
@Anjelique,noua ni s-a spus ca nu putem fi si parinti si tutore,asa ca este exclusa varianta asta.insa ce ma intriga pe mine ste..cum s-a putut vinde acel apartament daca era doar tutore?tutorele are aceste drepturi??si ce legatura mai avea mama lui daca deja ii vanduse apartamentul??in cazul meu,ca parinte,mai am drepturi asupra acelui imobil??
@sebastian,aceste probleme deja au recidivat,adica s-a mai intamplat acum doi ani acelasi lucru.deci,incredere este zero in acest om..totusi,de dragul copilului,incerc sa mai salvez ceva...insa copilul trebuie protejat de ambii parinti,nu doar de mine!multumesc totusi pt sfat!
Răspuns la discuția Partaj dupa incheiere divort
adica tot un fel de partaj,nu?ma gandeam ca se poate face totusi un act la notar prin care el cedeaza toate bunurile lui copiilor indiferent de ele.partajul costa f mult in cazul mai multor bunuri imobile.
multumesc mult pt raspuns.acum..noi,ca parinti ce drepturi avem asupra imobilului??adica il putem vinde daca vrem?sau..in cazul unui divort,acest imobil se va considera tot ca bun comun?va trebui impratit?multumesc!
Răspuns la discuția Partaj dupa incheiere divort
si chiar daca exista un act la notar semnat de sot cum ca cedeaza toate drepturile lui pt copii?sau un astfel de act se poate sparge in instanta!
buna ziua.am si eu o mare problema,sper sa ma puteti ajuta.
sunt casatorita si avem un copil de 6 ani.in timpul acestei casatorii am cumparat 2 imobile cu sotul meu:unul prin credit ipotecar,si altul cash.sotul meu de ceva timp a inceput sa cheltuie banii pe pariuri sportive,a inceput sa se imprumute sume f mari la camatari cu dobanda asa ca vreau intr-un fel s-o pun la scuteala pe fiica noastra.as vrea sa-mi spuneti daca putem face un act pt a trece imobilul cumparat impreuna pe numele fiicei si daca in cazul unui divort acest imobil va mai trebui impartit la partaj.mentionez ca si el este de acord sa facem acest lucru(sa trecem pe numele fetei imobilul) insa am intrebat la noi in oras si mi s-a spus ca ar trebui sa avem un tutore pt asta,fetita(un bunic ceva) fiind minora.acest tutore are drepturi asupra locuintei?sau se poate face un alt fel de act prin care sotul sa nu poata gira cu aceasta locuinta chiar daca este bun comun??