avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Activitate liana1234

Activitate liana1234

am un baiat cu grad de handicap accentuat si as dori sa stiu daca pot beneficia de scutirea impozitului pe venit sau alte impozite.Copilul este minor .
Răspuns la discuția succesiune in instanta
contractul notarial a fost facut doar pe o parte din teren,dar in instanta se discuta despre toate bunurile.
Buna ziua.Am si eu o problema pentru care va cer un sfat.Bunica mea adecedat in urma cu 2 ani.In timpul vietii i-a dat mamaei mele cu contract notarial un teren intravilan si ceva teren extravilan.Dupa decesul ei cumnata mamei mele si nepotul ei nu au refuzat sa -i mai dea aceste terenuri(nu au dorit sa semneze pentru a obtine titrul de proprietate)refuzand si succesiunea.Mentionez ca fratele mamei mele a decedat inaintea bunicii,in casa ramanand cumnata mamei mele(sotia fratelui decedat).Vreau sa stiu conform legii ce cota din masa succesorala ii survine mamei?Va multumesc.
si in cazul tulburarilor de comportament?probabil atunci vor fi mai multe subiecte la stirile de la ora 5
am fost casatoriti un an in urma casatoriei rezultand un copil. Ne-amdespartit in fapt cand copilul a implinit 2 luni,adica in 2009,el parasind de buna voie domiciliul conjugal.In timpul casniciei a exercitat un comportament violent fata de mine cat si fata de copil.Intrebarea mea este in ce masura pot obtine custodia totala a copilului urmand sa inaintez actiunea de divort?