avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Activitate pilastre

Activitate pilastre

Răspuns la discuția Am sanse sa castig procesul?
Eu trebuie sa platesc acum amenda sau nu ? in cazl in care contest...
Buna ziua,
Azi am primit o amenda in parcarea hipermarket-ului ca circulam cu masina fara ITP . Problema e ca eu nu ieseam din parcare, nu eram pe drum public si asa ma gandesc sa fac o contestatie procesului verbal (semnat de soferul meu intimidat de agentul de politie) ( eu nu eram de fata). In urma PV am primit o amenda de 1000 ron si suspensarea talonului.
Povestea e ca vineri dupa mi s-a defectat masina care se afla in parcarea supermaketului , sambata a expirat ITP-ul iar luni dupa cateva interventii mecanice la masina soferul meu a miscat-o 10 m pentru o proba. El nu iesea cu masina fara ItP pe Dn, ci chemam o masina cu platforma ca sa o duc la cea mai apropiata statie ITP.
Ce am sanse ca sa castig procesul cu Politia ?

Răspuns la discuția Contract munca ziliera
Asta nu inteleg in Art11. , "domeniul " este domeniul de activitate al unei SC sau face referire la domeniul de munca in care pot lua un zilier , adica munca pe care o depune el sa se incadreze in ceea ce scrie mai sus.
Răspuns la discuția Contract munca ziliera
da, casa pe care am construit-o e facuta de firma pe care o administrez pentru un beneficiar .
Buna ziua,
O nelamurire am - am o firma de constructii , in aceasta perioada am terminat o casa de construit si am nevoie de 5 muncitori la curatenie si intretinere si 3 la manipulare de marfuri. As dori ca sa nu le intocmesc un contract individual de munca ci doar un contract munca ziliera ( fiind vorba doar de 10-15 zile de lucru) Astazi am mers la ITm ca sa ridic Registrul de evidenta al zilierilor si un inspector de munca mi-a spus ca imi asum eu riscul facand contract zilier ca nu am voie daca am firma de constructii, ca in constructii nu e voie sa faci contracte ziliere, ca nu e precizat in lege.
Art 11 din legea 52/2011
Art. 11
Se pot presta activitati cu caracter ocazional in urmatoarele domenii:
a) agricultura;
b) vanatoare si pescuit;
c) silvicultura, exclusiv exploatari forestiere;
d) piscicultura si acvacultura;
e) pomicultura si viticultura;
f) apicultura;
g) zootehnie;
h) spectacole, productii cinematografice si audiovizuale, publicitate, activitati cu caracter cultural;
i) manipulari de marfuri;
j) activitati de intretinere si curatenie.


E corect ce imi sune mie domnul de la ITM sau nu?
Multumesc