avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate mariusdan1

Activitate mariusdan1


Buna seara,
As dori si eu un model de contract de parteneriat public privat avand ca obiect un teren apartinand unei primarii de comuna.
Daca acest contract are si clauze mai favorabile pentru societatea comerciala ar fi ideal.
Multumesc.

Răspuns la discuția diriginte de santier
Curtea de conturi nu are nici o treaba cu societatea mea. Ei solicita recuperarea prejudiciului de la fostul primar si de la dirigintele de santier. Primarul si dirigintele de santier se indreapta acum impotriva mea. Eu nu mai pot revizui nimic acum . Contractele s-au incheiat in 2002, acum 10 ani. Ele fac obiectul acestui litigiu. Intrebarea mea este ce argumente trebuie sa aduc acum instantei pentru ca aceasta sa dispuna ca raspunderea ii apartine exclusiv dirigintelui de santier care s-a ocupat de aceasta lucrare. Primaria a angajat societatea mea pentru a-i face dirigentia de santier. La randul meu, neavand specialitatea necesara am angajat la randul meu un diriginte de santier autorizat care sa faca lucrarea primariei care de altfel a si semnat toate actele in numele sau. Dirigintele de santier imi cere prin aceasta actiune in instanta sa raspund eu ca societate pentru prejudiciul cauzat de el intrucat exista acel contract de prestari civile dintre societatea mea si primarie.
Va multumesc.
Buna seara,
Am primit citatie la Tribunal pentru urmatoarea speta:
In anul 2002 societatea SRL la care sunt asociat a incheiat un contract de prestari servicii cu primaria unei localitati din judet pentru executarea unor lucrari la acoperisul gradinitei orasului. Activitatea de baza a societatii nu sunt constructiile. Din aceasta cauza societatea mea a angajat in baza unei conventii civile de prestari servicii un diriginte de santier legal autorizat special pentru aceasta lucrare. Am trimis oferta cu autorizatia dirigintelui de santier primariei, aceasta fiind acceptata.
Dupa terminarea lucrarilor, in urma unui control al Curtii de Conturi s-au descoperit mai multe nereguli printre care si folosirea unei cantitati mai mari de material din vina dirigintelui de santier. Aceasta suma i s-a imputat dirigintelui de santier. Dupa o judecata care a durat mai bine de 9 ani societatea mea a primit citatie avand calitatea de parat in acest dosar, reclamant fiind chiar fostul primar care solicita ca dauna sa fie platita de catre societate intrucat si societatea avea incheiat un contract de prestari servicii cu primaria.
Ma poate ajuta cineva cu informatii concrete in aceasta speta privind raspunderea directa a dirigintelui de santier?
Va multumesc.
Trebuie sa angajez pe cineva pentru o inspectie care dureaza 2 zile.
Imi trebuie un model de conventie civila. Nu contract ci conventie civila.
Multumesc frumos.
Ma poate ajuta cineva cu un model de conventie civila pe noul cod civil?
Multumesc frumos.
multumesc frumos.
vreau sa raspund la o plangere prealabila si as vrea un model daca se poate.
De asemenea as dori sa stiu termenul in care pot formula raspunsul la plangere.
Multumesc.
Buna seara.
Va rog frumos cine ma poate ajuta cu un model de raspuns la o plangere prealabila pe Legea nr. 554/2004?
Ma intereseaza si termenul legal in care trebuie sa formulez acest raspuns.
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Revocare administrator
ok. multumesc frumos.
nu stiam daca pot revoca administratorul prin hotarare AGA in conditiile in care administratorul care este si asociat refuza sa semneze hotararea.
Sunt asociat intr-un SRL alaturi de alti 2 asociati.
Un asociat are 40 %
Al doilea asociat 40%
Si eu al treilea asociat 20%
Al doilea asociat are si calitatea de administrator.
In actul constitutiv al societatii la "Conducerea si administrarea societatii" scrie:
"Societatea va fi reprezentata si administrata de catre asociatul al doilea numit pe o perioada nelimitata sau pana la numirea unui comitet de directie"
Intrebarea mea este:
- Cum poate fi revocat administratorul societatii si care sunt actele care trebuiesc intocmite pentru aceasta, in conditiile in care suntem de acord cu revocarea primul asociat si al treilea?
Va multumesc frumos.