avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Activitate vasilica2011

Activitate vasilica2011

imi cer scuze daca nu s-a inteles exact ....am de primit banii pe lunile noiembrie si decembrie 2010 in baza contractului de colaborare.in timpul cat am avut c.i.m. am primit toti banii.demisia mi-am dat-o in luna mai iar in luna iunie am primit banii pe luna aprilie chiar daca nu mai lucram la firma respectiva.acea conventie era ca ei se obliga sa imi dea banii pe cele 2 luni cand lucram cu contract de colaborare.alti colegi de ai mei au semnat insa nu stiu daca au primit cat trebuia fiecare.
freeelis a scris:

Mihai S.R. a scris:

Nu sunteti obligata sa semnati nimic mai ales "in alb". Ii puteti sa-i actionati in instanta pentru drepturile salariale restante, la Tribunalul teritorial de care apartineti, sectia conflicte de munca. Nu platiti taxa de timbru si anexati la cerere toate actele pe care le considerati necesare pentru solutionarea cazului dvs. Verificati la Registrul Comertului daca firma mai exista.


Remuneratia neprimita in baza unui contract de colaborare nu face parte din catogoria litigiilor solutionate de Tribunalul - Sectia litigii de munca.





Pai si atunci unde trebuie sa merg?...vreau sa imi recuperez banii pt ca am muncit 2 luni degeaba!!
nu ...este societate pe actiuni!!!!pai primele luni am avut contract de colaborare august-decembrie 2010...si apoi cica am fost promovata si mi au facut contract de munca ianuarie-mai 2011....la aceeasi firma...appropo am un fost coleg care a fost la tribunal acum 5 luni cred...si nu a primit nici pana acum un raspuns....a fost si la ITM si i s-a spus ca trebuie sa mearga la ITM-ul din BUC pt ca acolo are firma sediul principal:)))
multumesc pt raspuns!insa inca o intrebare:ce acte?...de exemplu nu am primit exemplar dupa contractul de colaborare.
buna ziua...am nevoie de un sfat...am lucrat la o firma 11 luni....5 luni cu, contract de colaborare...restul cu contract de munca....deoarece aveam contract de colaborare nu primeam banii la o data fixa si am luat primii banii dupa 3 luni muncite(regula fiermei). astfel banii pe noiembrie si decembrie 2010 nu i-am vazut nici pana in ziua de astazi! eu in luna mai am plecat de la aceasta firma si au spus ca o sa primesc banii pe card dar nu stiu data exacta. In luna iulie m-au sunat sa semnez o conventie prin care firma de obliga sa-mi dea banii insa pe aceasta conventie nu era trecuta nici suma de bani nici data pana la care o sa -i primesc.Nu am vrut sa semnez si ulterior am fost sunata si mi s-a spus ca daca nu semnez este singura sansa de a-mi recupera banii si tot nu am vrut sa semnez! Astfel persoana care ma chemase se semnez a facut o declaratie ca "am refuzat sa semnez".PAI CUM SA SEMNEZ CAND NU ESTE TRECUTA SUMA CE IMI REVINE SI NICI DATA PANA LA CARE AR TREBUI SA PRIMESC????????..am de luat in jur de 20 de milioane...ei poate treceau 2 milioane!!!!!!!Intrebarea mea este: mai pot face ceva pt a-mi recupera banii acestia?aaaaaa....si eu cred ca au vrut sa semnez aceasta conventie pt ca vroiau sa inchida firma respectiva...adika nu cred ca mai exista.

Va multumesc