avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate SorinDor

Activitate SorinDor

Răspuns la discuția chitanta cu minus
Desi vad ca este un topic vechi ,ptr societatea noastra este o problema curenta stornarea facturilor si returnarea banilor in numerar catre clienti persoane fizice .
Va rog sa va exprimati parerea , cum este legal sa stornam banii in numerar catre persoane fizice : prin dispozitie de plata sau prin chitanta cu minus ? Si daca cu chitanta negativa nu e legal de ce daca pe chitanta avem semnatura primitorului ??
Stimata D-na Andreea ,
Intmaplator am ajuns pe acest site si am gasit informatiile cu privire la directiva in cauza . Am citit-o si eu . Nu sufar deloc de teoria conspiratiei si sunt un tip foarte calculat.
Puteti sa lamuriti de ce :

1. este nevoie de o astfel de directiva ? Ce logica si ce necesitate exista in care un stat sau o institutie a unui stat sa transfere datele personale ale cetatenilor spre un stat tert si cu atat mai mult catre un stat necomunitar si in speta chiar Israel...un stat aflat in razboi vesnic si cu o legislatie unica si care nu dau socoteala nici unei legislatii internationale ?
2. dintre toate tarile din lume de ce s-a emis aceasta directiva musai ptr Israel...? Ptr celelalte state din lume exista astfel de prevederi de transfer ? Ptr Gambia , Mongolia ...etc ??

Daca stiti raspundeti ..altfel argumentatia dvs de mai sus ,perfect corecta nu este completa si lipseste tocmai cadrul intreg a povestii.