avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Activitate constantinu

Activitate constantinu

As mai avea doua intrebari daca se poate. Si anume daca ceva merge prost cum sau cat de greu pot sa renunt la cetatenia maghiara?
si a doua eu fiind profesor si sotia lucrand la o primarie sa nu avem probleme din cauza cetateniei maghiare. Nu am vrut neaparat sa am cetatenie maghiar dar din pacate cu meseriile pe care le avem amandoi fiind bugetari si cu un copilas si o rata la banca ,mie si rusine sa o spun dar suntem muritori de foame,mi sa parut ca asa cu cetatenie maghiar o sa ne fie mai usor sa plecam in strainatate undeva sa o luam de la capat impreuna cu baietelul nostru pt care as vrea un viitor mai bun,dar acuma se apropie data cand trebuie sa mergem sa de punem juramanut pt cetatenie si simt ca nu m am documentat suficient, nu as vrea sa fac o prostie care sa imi ingreuneza si mai rau situatia. multumesc.o seara frumoasa.
idea e ca asa cu cetatenia maghiar e mult mai ieftin de iesit din tara,am cheltuit foarte putin ,pe cand daca aplica pt o viza ca cetatean roman costa mult si si ca timp. problema e ca odata ajuns intr o tara straina pot sa aplic de acolo pt rezidenta ,si ma gandesc ca daca am ajuns ca cetatean maghiar merg pe linia asta mai departe. multumesc
Va multumesc pt raspuns. Si inca o intrebare daca se poate: Idea e ca vreau sa plec din tara cu familia si odata ajunsi in Australia ca cetatean maghiar ce demersuri ar trebui facute casa ramane.
In curand o sa primesc cetatenia maghiara am facut toate aceste demersuri pt a obtine pasaportul maghiar cu care am inteles ca nu ai nevoie de viza pt SUA ,Canada si Australia.Oare acestu lucru este adevarat? Daca ajung in una din tarile respective am drept de lucru? S au doar pot sa stau 3 luni dupa care trebuie sa ma intorc acasa ?