avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate zita-lucia

Activitate zita-lucia

Răspuns la discuția neaplicare tva la incasare
Buna ziua, revin pentru o clarificare, daca factura pentru furnizorul care aplica TVA la incasare este platitia numerar, se aplica prevederile art.134 al.6 din CF adica TVAul devine
deductibil in momentul in care se intocmeste factura? chiar daca factura respectiva se va
plati intr-o alta perioada fiscala, cunoscind faptul ca o voi achita numerar atunci.
Răspuns la discuția neaplicare tva la incasare
Buna ziua, intr-adevar am vrut sa scriu "nu are" cu scuzele de rigoare va multumesc pentru
lamuriri imi sint foarte folositoare. Achizitii pe baza de aviz nu face firma.
am sa iau legatura cu furnizorul programului care,adica programul, inregistreaza corect
facturile cf.registrului publicat de ANAF cu firmele care aplica sistemul dar de contat
conteaza gresit si de aceea am fost total nedumerita.Sper ca se va remedia problema
Inca odata multumiri
Răspuns la discuția neaplicare tva la incasare
Buna ziua,ma aflu intr-o ceata totala, administratoorul programului a facut actualizarile, totusi
jurnalul tva de cumparari cu are rubrica de tva neexigibil.Inregistrarea contabila este urmat.:
la achizitie: 4426 = 401 513.88
la plata facturii 4426 = 4428 513.88 ceea ce mi se pare aberant pentru ca se dubleaza val.TVA in 4426.Inregistrare numai pentru facturile platite.Pentru celelalte ramine
inregistrarea veche 4426 = 401 chiar daca au fost achizitii de la furniz.care aplica TVA la inc.
Dar nedumerirea mea a ramas.Daca eu nu aplic regimul de TVA la incasare adica nu astep
sa incasez facturile pentru ca sa platesc TVAul incasat, de ce nu pot deduce TVA la facturile
de la furnizorii care aplica TVA la incasare?
Buna ziua, pentru ca cifra de afaceri depaseste 2.250.000 ron firma nu aplica tva la
incasare. se fac achizitii si de la firme care aplica acest sistem.intrebarea mea este
daca eu ca firma care nu aplica tva la incasare trebuie sa fac inregistrari in plus fata
de cele de pina acum, adica sa evidentiez separat tva-ul provenind de la aceste achizitii adica de la firme care aplica tva la incasare? In jurnalul TVA de incasari nu
exista rubrica pentru asa ceva.Jurnalul este generat de un program de gest.si contab.
In decontul TVA se evidentiaza separat aceste achizitii, Cu multumiriX-(
nu
multumesc pentru informatii.zi buna
Buna ziua, daca se mareste salariul minim pe economie de la 1.02.2013 trebuie facut act aditional la fircare contract de munca separat? sau ajunge o decizie colectiva semnata de toti salariatii(sint doar 8) si inminata fiercaruia cite o copie..
se mai aplica sau nu coeficientii pentru personalul calificat si cu studii superioare?
va multumesc:(
Răspuns la discuția diferente de pret ulterioara
multumesc oricum
Răspuns la discuția diferente de pret ulterioara
marfa s-a vindut cu pretul corect adica luind in considerare greseala furnizorului
Răspuns la discuția diferente de pret ulterioara
a fost greseala de facturare din partea furnizorului.pe factura de corectie apare produsul
facturat gresit cu valoarea in minus si produsul facturat bine cu plus de aici diferenta de pret.
corectia a fost facuta de comun acord. daca aceasta factura am facut inregistrarea de ex.
378 = 401 val.10
4426 = 401 val. 2.4
cum fac inregistrarea la descarcare din gestiune, firma de distributie en gros evidenta stocurilor se face la pret de achizitie.
buna ziua, am urmatoarea situatie la care am nevoie de ajutor. Am primit o factura
de diferenta de pret la o marfa care deja a fost vinduta luna anterioara.Furnizorul a
descoperit ca a facturat un pret mai mic. Cum fac inregistrarile contabile de iesire
a diferentei de pret marfa fiind deja vinduta.cu multumiri:(