avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate letitziaS

Activitate letitziaS

Doresc ca tatal sa aiba o legatura apropiata cu copilul,insa doresc si sa pot avea un cuvant de spus in anumite situatii.
va multumesc pt raspuns.
Nu cred ca vom reusi sa cadem de acord asupra tuturor lucrurilor.
Nu sunt de acord sa-l duca sa-l creasca soacra pt eu am o relatie f proasta cu ea si din aceeasi cauza ne si despartim.
Eu intreb daca legal ii pot interzice sa plece cu copilul fara acordul meu.
Buna ziua.
Am un copil de 2 ani,iar eu si tatal copilului nu suntem casatoriti.
In urma diferitelor neintelegeri intre noi, eu consider ca o despartire ar fi in folosul copilului pe termen lung(in casa exista multe certuri).
El mi-a spus in cateva randuri ca are dreptul sa faca ce vrea cu copilul si ca il va duce sa il creasca si mama lui care locuieste la 400 km distanta de noi.(lucru cu care nu sunt de acord)
In momentul de fata copilul creste in casa mea,concubinul locuind la mine.
Ce drepturi are concubinul meu asupra copilului?
In zilele care ii revin sa stea cu copilul are dreptul sa paraseasca orasul si sa imi duca copilul fara acordul meu?
Cate zile ii revin in general tatalui de petrecut cu copilul.
Va multumesc.
Sunt in concediu de ingrijire copil , nu sunt casatorita si traiesc in concubinaj.
Eu doresc sa ma intorc la serviciu cand copilul implineste 2 ani si nu cu o luna mai devreme.
Din hg57/2012 am inteles ca fac exceptie "persoanele singure".
EU ma pot considera familie monoparentala si sa nu fiu obligata sa ma intorc mai devreme la munca?
Daca trebuie sa stea tatal o luna cu copilul,eu ma pot intoarce o luna la serviciu oricand sau e obligatoriu sa fie ultima luna.
Va multumesc.
Răspuns la discuția lege pt mame necasatorite
Va multumesc pt raspunsuri.
Răspuns la discuția lege pt mame necasatorite
Va multumesc pt raspuns.Dupa varsta de 2 ani a copilului nu se poate micsora programul de lucru deoarece esti mama singura?
Exista o lege conform careia mamele singure(necasatorite) au program mai scurt la serviciu?va multumesc
Deci zilelor pe care le voi lucra pana in iunie.Multumesc.
Buna ziua.In luna iunie urmeaza sa intru in concediu prenatal,dar am nevoie sa imi iau concediu de odihna in luna martie.La cate zile de concediu de odihna am voie?La tot concediul pe anul 2012 sau la cate zile imi revin corespunzator cu lunile pe care le voi lucra pana intru in prenatal?