avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate stefansucu

Activitate stefansucu

Răspuns la discuția Permis auto retinut
Va multumesc!
Am rugamintea sa ma ajutati in urmatoarea problema:
- ma aflam stationat in masina, timp in care un agent al politiei rutiere mi-a solicitat documentele si de asemenea sa suflu in aparatul etilotest. Considerand ca nu este corecta solicitarea acestuia de a ma supune unui test pt. alcool, neconducand autoturismul, acesta a luat decizia de a merge la IML pentru recoltarea probelor biologice. Nu m-am impotrivit sa fac acest lucru, fiind somat chiar cu incatusarea. Dupa recoltare, nu am primit niciun proces-verbal de contraventie sau infractiune tip (cu serie si nr.), ci unul neinregistrat in care se mentioneaza ca am condus incalcand prevederile art. 87, alin. (1) din OUG nr. 195/2002 si ca mi s-a intocmit dosar. De asemenea, in acesta se mentioneaza faptul ca mai pot conduce 15 zile cu dovada. As vrea sa atac in instanta aceasta hotarare a agentului, deoarece ma consider neindreptatit, dar documentul pe care il am, neavand un numar si o serie, nu ma ajuta. Cum pot proceda in acest sens? M-ar interesa si care este cursul dosarului din momentul in care politia primeste rezultatele probelor biologice: daca alcoolemia este sub 0,80 g/l alcool ce se intampla si care sunt termenele de solutionare?