avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate bogdancovaci

Activitate bogdancovaci

revin cu noi informatii / intrebari...

Dupa cum spuneam si mai sus, am ajuns si la Deva, unde surpriza, nu era procesul verbal acasa ci doar o instiintare de la Politie cum ca mi-a fost suspendat permisul, etc, etc....

Nici pina in ziua de astazi nu am primit procesul verbal, fapt pentru care (avand in 9 mai primul termen la judecatorie) am fost la Politie si am solicitat in scris remiterea originalului procesului verbal. De la Politie au verificat si au spus ca procesul verbal este trimis la Politia Deva, dar la adresa de domiciliu nu a ajuns nici pina astazi (nici predat personal, nici afisat la domiciliu), dar ca imi vor trimite o copie la adresa din Timisoara....

Acuma intrebarile mele ar fi:

1. Nu ar fi trebuit sa intru in posesia procesului verbal in termen de 30 de zile de la intocmire? Pot solicita instantei anularea pv pe acest motiv de nulitate?

2. Daca punctul 1 nu este valabil, la primul termen pot solicita proba cu martori si sa ii citez pentru un termen viitor? (martorii sunt din alta localitate).

3. Daca pina la data procesului nu intru in posesia pv, instanta imi poate anula procesul (in sensul sa imi anulezeplangerea si automat sa ramana in vigoare pv intocmit de Politiei)?

Multumesc si voi mai reveni cu detalii.
in plangerea formulata la judecatorie am mentionat ca neavand la acea data pv-ul, voi veni cu completari si evident copie in momentul obtinerii lui. oricum ma incadrez in cele 15 zile de la comunicare.

multumesc pentru raspuns. voi reveni cu detalii.
am depus plangerea in 5 aprilie la Judecatoria Timisoara si am obtinut si certificatul de grefa in baza caruia mi-am recuperat permisul. primul termen este 9 mai 2012. intre timp am aflat ca am primit si pv-ul doar ca in loc sa imi fie livrat la adresa din Timisoara unde am resedinta (desi ca am cerut expres acest lucru) mi-a fost livrat la adresa din Deva (cea de pe buletin). oricum ajung de Pasti la Deva si voi vedea exact ce e scris in acel pv.

revin cu detalii.
am fost in aceasta dimineata pina la Politia Rutiera, si am fost informat ca pot depune plangere la judecatorie si in baza dovezii de circulatie provizorie, fiind mentionat numarul si seria pv-ului in cauza.

Ma poate ajuta cineva cu un model de plangere contraventionala? am incercat sa caut pe forum dar nu am gasit.

Va multumesc de ajutor si voi reveni cu detalii.
1. poate nu m-am exprimat corect si este vorba de contraventia... fac referire ca PV-ul a fost facut pentru neacordare prioritate la trecerea de pietoni.

2. din cite am inteles PV-ul poate sa vina si peste o luna pina in maxim 6 luni. daca nu il primesc pina pe 5 aprilie cind expira dovada de circulatie, ma pot duce la Politie sa solicit copie?
Sa ma judec cu Politia Română???


ideea e in felul urmaritor... 15 zile dovada.... motivul "neacordare prioritate la trecerea de pietoni".

Pe scurt, mergeam pe un bulevard prin timisoara si la un moment dat trebuia sa fac la stanga, trecere de pietoni, eu pe banda de linga axul drumului (erau 2 benzi si pe bulevardul unde faceam stanga). benzile de mers sunt despartite de scuar pentru pietoni. in cauza... 3 pietoni, 1 dintre ei era pe sensul celalalt se angaja in trecere, 2 pietoni pe scuarul dintre benzi, trecusera de banda mea. la vreo 50-75 de metri ... agentul ma trage pe dreapta, acte, bla bla bla. mentionez ca in masina mai eram cu inca 2 persoane (trebuia sa le duc pina intr-un loc) si nu stiam de ce am fost oprit. cind mi-a spus agentul motivul... amvrut sa-i intorc spatele si sa plec (glumesc, dar mi-a cazut fata instant) am incercat sa-i explic ce si cum, dar nu am avut cu cine. in consecinta mi-a facut proces verbal, 280 sau 140 in 48 de ore si permisul suspendat 30 de zile. am refuzat sa semnez procesul verbal (nu a avut martor sa semneze, dar atata timp cit nu mi-a dat pv-ul, ma astept sa apara cineva pe el), mi-a dat dovada provizorie pentru 15 zile si acuma vreau sa depun plangere impotriva procesului verbal. mentionez ca masina de politie era parcata cu spatele cum veneam eu si fiind linga masina politiei pina mi-au completat procesul verbal am observat ca nu aveau nici radar nici camere video.

problema mea este: am 15 zile in care sa depun plangere dar agentul constatator cind am spus ca refuz sa semnez procesul verbal nu mi-a dat acel proces verbal. practic in 5 aprilie imi expira dovada, daca depun plangere pina atunci, de la judecatorie scot certificat de grefa, imi iau permisul inapoi pina se judeca aceasta cauza, dar daca pina atunci nu primesc acasa procesul verbal ce draq de plangere sa fac? ar trebui ca daca saptamana asta nu primesc pv-ul acasa sa ma duc la politie sa il solicit??? chiar nu am avut probleme de genul asta si nu stiu cum sa procedez. in plangere vreau sa solicit probele in baza carora s-a constatat infractiunea si faptul ca am martori care pot depune marturie ca nu era nimeni pe trecerea de pietoni pe sensul meu de mers, pe drum cu squar la trecerea de pietoni (nu stiu cit conteaza).

intrebarea scurta este: DAR daca in aceste 15 zile nu primesc acasa PV-ul... cum pot sa fac plangere la Judecatorie ca sa pot scoate certificat de grefa pentru a avea permisul?

nu vreau sa fiu de rea credinta, dar parca "m-a ajutat" si numarul de HD in Timisoara.......