avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Activitate LauraMS

Activitate LauraMS

Da, nu e vorba de o prelungire a vizei , e la primul contract si prima viza de acest tip . A mai stat in Romania doar cu viza turistica.
Multumesc mult pentru raspunsuri. Sa aveti o zi frumoasa !
As dori sa angajez o menajera , cetatean strain din Ucraina si sa obtin viza de lunga sedere si permis /autorizatie de munca . La ITM mi-au spus ca salarul de incadrare trebuie sa fie salarul minim garantat ,ca nu se fac discriminari intre cetatenii straini si cetatenii romani ,
cetatenii straini sunt supusi reglementarilor din codul muncii, salariul minim , mediu, etc este cel stabilit prin legislatia aplicabila cetatenilor romani( HG, Contracte colective de munca la nivel national, de ramura, de unitate). Cei de la Oficiul pentru Imigrari mi-au spus ca salarul trebuie sa fie salarul mediu garantat.
Doresc sa angajez personal necalificat , respectiv menajera , de ce sunt obligata sa o platesc ca pe un roman cu studii superioare ? Oricum ii voi asigura pe langa salar , cazare,masa si alte cheltuieli personale ...insa sa fiu obligata sa ii dau si un salar de peste 2000 lei , mi se pare exagerat.
In concluzie , as dori sa stiu care e salarul minim de incadrare pentru personal necalificat , cetateni straini , Non UE ? Multumesc.