avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate arriana81

Activitate arriana81

Buna ziua,
as dori sa stiu care sunt modalitatile legale de a inchiria un garaj, ce ar trebui sa contina contractul si ce acte ar trebui sa detina proprietarul garajului, sau in cazul in care inchiriez de la o agentie imobiliara e de ajuns sa semnez cu agentia sau mai trebuie un contract si cu propietarul?
Va multumesc anticipat
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua, am un prieten care are 35 de ani,iar la varsta de 28 de ani ( din 2005) s-a imbolnavit, la inceput a fost diagnosticat cu episod psihotic paranoid, iar dupa un an a fost diagnosticat cu schizofrenie cronica afectiva.
Intre anii 1997-2000 a facut facultatea,din 2000 pana in 2004 a lucrat cu carte de munca, din 2004 pana in 2006 a facut master, insa nu stiu daca se ia in considerare pentru ca nu si-a dat disertatia. De cand s-a imbolnavit nu a mai lucrat nicaieri, boala s-a agravat datorita faptului ca nu isi ia tratamentul, el locuind singur neavand cine sa il supravegeze. Parinti nu are,il ajuta o sora si o prietena, dar situatia asta nu poate continua la nesfarsit, pentru ca el neavand nici un venit, nu are cu ce intretine garsoniera in care sta, nu are ce manca..etc
Intrebarea mea este daca poate beneficia de pensie de invaliditate (probabil gr II ) si cam la ce suma se ridica o astfel de pensie. Va multumesc