avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate iubiritza

Activitate iubiritza

Discuție Inchidere I.I.
Buna ziua. Plec in U.K. si doresc sa imi inchid firma. Am o I.I. Care sunt pasii si costurile pentru a face asta?
Multumesc.
multumesc pentru raspuns
buna ziua,
am o II. confectionez si comercializez bijuterii ( hand made). o cunostinta care lucreaza in politie mi-a spus ca daca merg in targuri sa vand aceste bijuterii trebuie sa am un inventar al bijuteriilor expuse si un inventar al materiei prime din care confectionez bijuteriile si toate facturile care demonstreaza provenienta materialelor din care confectionez bijuteriile. la infiintarea II mi s-a spus ca evidenta contabila necesara este foarte simpla fiind in partida simpla, deoarece presupune doar un registru de incasari plati un registru inventar care se completeaza doar la sfarsitul anului si un registru unic de control, iar singurele operatiuni necesare sunt trecerea in ordine cronologica a platilor si incasarilor in registrul de incasari plati. cum trebuie sa procedez? la targuri noi confectionam in timp ce stam cu standul expus, bijuterii, asa ca nu am cum sa am un inventar " la sange", mai ales ca sunt si pierdeeri, margele stricate sau modific unele bijuterii existente dupa cum doreste clientul cand cumpara. sa nu mai spun ca sunt atat de multe materiale incluse in procesul de confectionare incat e aproape imposibil de tinut o evidenta reala.cum trebuie sa procedez pt a fi in legalitate si a nu avea probleme nici fiscale nici juridice? multumesc.
multumesc pt raspuns
buna ziua,
am infiintat o II, profil confectionare si vanzare in piete targuri a bijuteriilor hand made.
urmatorul pas este sa invat cum anume trebuie sa tin contabilitatea in partida simpla. am cumparat registrul de incasari plati, registrul inventar si registrul de control. parca asa se numeste. am cumparat si casa de marcat.
acum trebuie cu ajutorul dvs sa invat primii pasi in trecerea in registru de incasari plati a facturilor si a incasarilor.
pasul 1 am cumparat marfa. trec facturile in ordinea lor cronologica in registrul de incasari plati pe coloana plati? iar incasasrile cu casa de marcat tot in ordine cronologica in coloana incasari? completez zilnic? adica ziua si pagina?
adica in data de 02 a lunii curente am platit 2 facturi de marfa si tot in aceasi data am incasat pe casa suma de.. se tine ca un registru de casa? apoi ce fac cu banii? a doua zi merg doar cu suma din sertar. iar cu restul? cum imi iau salariul?
daca invat asta cu siguranta restul e mai simplu.
mai am nevoie de alte tipizate?
multumesc pt rabdare