avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 330 soluții astăzi
Forum Activitate alissaa

Activitate alissaa

Buna ziua,
Aveti cumva informatii referitoare la conditiile de pensionare anticipata dupa aderarea la UE?
Mama mea ar putea sa se pensioneze anticipat, dar ar fi vrut sa mai astepte un an, din motive financiare. Pe de alta parte, daca se elimina aceasta modalitate de pensionare, o sa fie in situatia sa mai lucreze inca vreo 4-5 ani si nu se mai simte in stare. Va rog frumos, daca puteti sa imi dati o informatie sau sa ma indrumati unde sa caut, v-as fi f recunoscatoare.
Multumesc.
Buna ziua,
Aveti cumva informatii referitoare la conditiile de pensionare anticipata dupa aderarea la UE?
Mama mea ar putea sa se pensioneze anticipat, dar ar fi vrut sa mai astepte un an, din motive financiare. Pe de alta parte, daca se elimina aceasta modalitate de pensionare, o sa fie in situatia sa mai lucreze inca vreo 4-5 ani si nu se mai simte in stare. Va rog frumos, daca puteti sa imi dati o informatie sau sa ma indrumati unde sa caut, v-as fi f recunoscatoare.
Multumesc.
Răspuns la discuția demisie - carte de munca
Multumesc pentru mesaj. V-am dat un raspuns, tot pe PM.
Răspuns la discuția demisie - carte de munca
Sunt trecute sumele. Problema este modul in care se calculeaza datoria ramasa, pentru ca, cu fiecare luna petrecuta in firma, datoria mea scade. In act scrie ca cei trei ani incep sa se scurga de la "data finalizari cursurilor". Aici este neintelegerea. Eu consider, ca pentru fiecare curs in parte, se ia ultima zi de curs, si de atunci incepe sa treaca timpul. Angajatorul considera ca se ia ziua in care am absolvit intreg modulul. Diferentele care rezulta de aici sunt foarte mari.

Nu pot sa ma reprezint singura pt ca nu as avea posibilitatea sa ma invoiesc de la servici, mai ales ca o sa fiu noua la locul de munca respectiv... Aveti idee cat costa sa ma reprezinte un avocat... o aproximare foarte larga...

Multumesc mult de tot pt raspunsuri
Buna ziua,
Imi dau demisia si as vrea sa imi recuperez orele suplimentare pe care angajatorul nu mi le-a platit nicioadata.
In contractul colectiv de munca inregistrat la camera de munca se precizeaza ca angajatorul va plati ore suplimentare (cred ca 75%).
In fiecare luna s-au facut niste fise cu orele lucrate pe lucrari, semnate atat de mine cat si de angajator, din care rezulta printr-un calcul simplu nr de ore suplimentare. Unde ma pot adresa si ce acte mi-ar mai trebui ca sa probez drepturile mele?
Multumesc mult pt orice raspuns.
Răspuns la discuția demisie - carte de munca
sunt constienta ca o actiune in instanta ar fi mai eficienta, dar ma sperie tariful pt avocat (nu ma pot reprezenta singura din cauza programului de lucru la noul angajator). Aveti idee cat m-ar putea costa o astfel de actiune?
Buna ziua,

Mi-am dat demisia de la actualul angajator. Am un act aditional la contractul de munca prin care ma angajez sa returnez banii pt niste cursuri (o suma considerabila) in cazul in care plec inainte de trei ani de la finalizarea acestora. Sunt dispusa sa achit aceasta suma, dar nu ne intelegem la valoare pt ca aceasta trebuie stabilita proportional cu timpul pe care nu l-am petrecut in societate. Este vorba de mai multe cursuri, finalizate la date diferite, iar el vrea sa puna scadenta data finala de la ultimul curs, iar mie mi se pare corect ca fiecare curs sa fie cu data la care a fost finalizat el.
Avand in vedere ca s-ar putea sa nu ajungem la un acord privind angajamentul de plata, intrebarea este daca poate sa nu imi elibereze cartea de munca pe acest motiv. Unde ma pot adresa daca refuza sa imi dea cartea de munca?
Buna ziua,

Mi-am dat demisia de la actualul angajator. Am un act aditional la contractul de munca prin care ma angajez sa returnez banii pt niste cursuri (o suma considerabila) in cazul in care plec inainte de trei ani de la finalizarea acestora. Sunt dispusa sa achit aceasta suma, dar nu ne intelegem la valoare pt ca aceasta trebuie stabilita proportional cu timpul pe care nu l-am petrecut in societate. Este vorba de mai multe cursuri, finalizate la date diferite, iar el vrea sa puna scadenta data finala de la ultimul curs, iar mie mi se pare corect ca fiecare curs sa fie cu data la care a fost finalizat el.
Avand in vedere ca s-ar putea sa nu ajungem la un acord privind angajamentul de plata, intrebarea este daca poate sa nu imi elibereze cartea de munca pe acest motiv. Unde ma pot adresa daca refuza sa imi dea cartea de munca?
Răspuns la discuția plata orelor suplimentare
Pot sa solicit plata retroactiva a orelor suplimentare ulterior plecarii mele de la angajatorul respectiv? Cat m-ar costa un astfel de litigiu, in ceea ce priveste tariful avocatului?