avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate nbranza

Activitate nbranza

Este corecta informatia privind actionarea Statului in instanta doar daca in prealabil s-a constatat printr-o hotarare definitiva faptul ca magistratul care a pronuntat solutia raspunde penal/disciplinar, altfel spus, daca dai Statul in judecata fara o solutie de vinovatie a celui care a dat solutia este taxa donata Statului.
Multumesc anticipat.
Buna ziua, ma numesc Branza Nicolae, locuiesc in Brasov, si va propun infiintarea unei judecatorii virtuale cu persoane care au terminat dreptul /ori nu, cu persoane din popor asa cum era odata - judecata poporului. Nu stiu - am solicitat pe site-ul Dvs. infiintarea unui comitet tocmaipentru a limita pe o parte si a obliga pe alta, ca reprezentantii dreptatii in Romania sa fie reprezentantii dreptatii. Constat ca sunt foarte multe probleme in justitie, iar initiativa mea - o sala de judecata independenta, poate ar spune altceva. O zi buna, nbranza
Răspuns la discuția informare
Multumesc
Am avut nevoie de serviciile bugetarilor din sistemul de justitie si am ramas mirat de ceea ce se
intampla de fapt. Mi-a disparut bicicleta legata din curtea incuiata - caz clasat, mi-a fost sparta masina si casetofonul a
disparut - caz clasat, am trecut pe rosu - caz rezolvat,am angajat un PFA pentru remedierea unei case,
in cercetari acesta recunoaste prin declaratie ca a dus bunurile din casa la fier vechi - drept pentru care am achitat cheltuieli procurorilor,
firma la care am lucrat ca instructor a folosit autorizarea mea si a inlesnit obtinerea permisului de conducere prin falsificarea semnaturii mele -
caz in care s-a dat urmarirea penala impotriva societatii numai ca MP nu respecta sentinta definitiva din 2009, am angajat o alta firma sa faca
reparatii la casa - firma face contract, elibereaza chitanta si factura cu stampila, dar se constata ca firma e radiata din RC, iar solutia,
achit cheltuieli procurorilor. Si mai sunt. Si sunt altii cu problemne mai grave ca ale mele.
Ce concluzii se pot trage in mod legal lecturand solutiile date de procuror/judecator ?
Este inimaginamil cand legea spune ceva iar reprezentantii/cei care er trebui s-o aplice, spun altceva, ca si cum am citi o alta limba romana.
Acum, fata de toate acestea doresc sa promovez organizarea unui comitet de initiativa pentru
promovarea initiativei legislative conform art 72 din Constitutie şi Lege 189/1999 actualizata 2004,
privind activitatea judecatorilor si procurorilor in a respecta intocmai prevederile art. 202 Cpr.P,art 22 Cpr.C.
Comitetul de initiativa va elabora dupa o consultare proiectul legislativ propus camerei.
Avand in vedere numarul mare de cereri in actiunile civile/penale,care conduc spre probleme numeroase cu subiect juridic, avand in vedere
procedeele avantajoase judecatorilor si procurorilor, avand in vedere solutiile fara temei legal,
am/avem nevoie de sprijin si cred ca putem schimba acest serviciu in folosul cetateanului.
nicolaebranza@aol.com
Răspuns la discuția informare
Este proprietate comuna pe cote parti din 1971 inregistrat in CF dar, datorita bransamentelor comune nu se poate delimita exact care cui. Multumesc.
Discuție informare
Doua case independente cu curte comuna, bransamente comune stipulate in contract. Poate unul din proprietari sa faca/construisca/modifice ceva in curtea comuna fara acordul celeilalte parti ?
multumesc anticipat
Multumesc, o intrebare. Actiunea e introdusa de o familie : Subsemnatii x, y..., iar taxele nu sunt achitate de doua ori. Personal socotesc ca am gresit cand am efectuat doua cereri cu acelasi obiect si aceleasi parti. Dar, atunci cand in cadrul procesului am efectuat numai una si am insirat la parti si pe mama, instanta n-a luat in considerare decat cuponul de pensie al mamei ca venit al familiei si nu si existenta ei ca persoana. Nu se pot uni, comasa, ... , cele doua intrucat o taxa am achitat deja.
Buna, am efectaut o contestatie in anulare speciala privind sentinta definitiva a Trib. pronuntata, sentinta care imparte mostenirea la trei succesori in loc de cinci. Eu sunt unul din trei si desi la drept vorbind pierd, prefer sa raman cu coloana vertebrala si instiintez a nu stiu cata oara instanta de greseala. Am efectuat o contestie in anulare speciala distincta si pentru mama mea, tocmai pentru a se constata faptul ca exista/ traiesc si alti succesori. Am achitat taxa solicitata de 100 lei, iar acum instanta solicita taxa de 100 si pentru mama. Atata timp cat in actiunile mele am insirat partile cu virgula ( eu, mama, x,..) nici o instanta nu a constatat existenta mamei desi i-a solicitat cuponul de pensie, acum se solicita taxe distincte. E sfidatoare solutia instantei care spune - daca sunt si alti succesori, acestia pot deschide la randul lor o actiune, timbrata la valoare iar instanta se va pronunta. O data ce-ai impartit mostenirea, o data ce-ai constatat mostenitorii, mi se pare inumana afirmitia de mai sus. Deci, platesc si pentru mama ori exista posibilitatea vreunei alte constatari. Cu multumiri anticipate, nbranza
Corect si multumesc, ramane precizarea - aparator conventional si tariful necomunicat de 2500 lei care nu a fost pus in discutia partilor (pe intampinare). Poate are dreptate, desi DEX juridic contrazice solicitarea unei sume voluntare , iar cand suma apare duipa trei amanari de pronuntare si are valoare de dosar penal ce-ar mai fi de spus !?
Inca o data, toate inscrisurile, discutiile purtate au fost cu Primaria prin primar, iar Consiliul Local este tot primaria prin primar. De altfel ulterior pronuntarii, am efectuat o cerere adresata Consiliului Loxcal si care a fost inregistrata de Primaria prin primar iar raspunsul lipseste in termenul legal de 30 zile. Vorbeam de dictatori pe vremea fostei oranduiri sociale, dar acum ce e ?
ok, asta e clar abuz. Sa stergi mesajul in baza art 1.3 din forum inseamna ca nu mai e forum. Editati mesajul meu, in fond - Discutiile din forum nu reprezinta consultanta juridica. Nicio discutie purtata in forumul Avocatnet.ro nu poate fi interpretata ca fiind consultanta juridica sau de orice alt fel. Raspunsurile primite in acest forum au doar un scop informativ. Datorita naturii complexe a legislatiei, precum si datorita aspectelor personale ale situatiei expuse de dumneavoastra in forum, este posibil ca sfaturile oferite prin intermediul Forumului sa nu fie aplicabile in situatia particulara in care va aflati.

In momentul in care urmati sfaturile primite in Forum, o faceti pe propriul dumneavoastra risc.