avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate red_poppy

Activitate red_poppy

Nu s-a intamplat nimic in 2010.
Pe mine ma intereseaza ce poate face tatal acum, daca divortul s-a pronuntat inainte de oct 2010 , copilul a fost incredintat mamei.
Mama in clipa de fata este cercetata pentru rele tratamente copilului.
Eu sunt matusa copilului dupa mama, adica este sora mea si nu mai stiu ce sa fac ca sa scot copilul din mediul in care ea il tine.
Am vb si cu tatal si el este dispun sa-si ceara drepturile, dar ce drepturi are, pt ca el nu este in Romania, copilul fiind incredintat mamei.
Mama vrea sa plece cu el in alta tara si noi nu dorim acest lucru, deoarece credem ca are si probleme psihice si ne este frica ca copilul poate pati ceva fiind doar cu ea.
As mai avea o intrebare, cum putem avea o expertiza psihiatrica a mamei, ca de buna voie nu vrea acest lucru.
Pur si simplu sunt disperata, deoarece nu se poate intelege nimeni cu ea, si copilul il intoarce impotriva tuturor, se foloseste de copil si il manipuleaza cum vrea ea.
A divortat inainte de oct 2010.
In aceasta situatie, tatal ce poate face pentru a putea si el decide daca copilul poate parasi tara sau ce alte drepturi mai poate avea tatal??
Situatia copilului cu mama nu este tocmai buna, mama este cercetata pentru rele tratamente aplicare minorului.
Este cam aberant daca ai divortat inainte de oct 2010 ti se acorda custodie unica , iar dupa aceasta data legea este schimbata.
Buna ziua!
Sora mea a fost casatorita cu un cetatean strain, in timpul casatorie s-a bascut si un copil, iar dupa 1 an de la nasterea copilului au divortat.Tatal copilului nu a fost in tara la intentarea actelor de divort , nici pe perioada procesul pt ca a ceasta nu a fost de acord cu divortul.Hotararea de divort pe care a primit-o sora mea a fost cu urmatoarele specificatii, se pronunta divortul , copilul ramane in incredintarea mamei si nu se stabileste nici o pensie alimentara din partea tatatului.
As dori sa stiu si eu cum este exact din punct de vedere juridic in urma acestei hotarari, situatia minorului, daca are voie sa paraseasca tara fara acordul tatalui???
M-am interesat la politia de frontiera si de exeplu la ambasada Olandei la Bucuresti si am primit din ambele parti ca minorul nu are voie sa iasa din tara fara acordul tatalui deoarece statul roman nu cunoaste termenul de custodie , doar incredintare spre crestere si educare , plus ca celalat parinte nu este decazut din drepturile parintesti.
Va rog daca puteti sa ma lamuriti in aceasta problema!
Multumesc.
Buna ziua.
Sunt matusa unui baietel de 8 ani.Mama copilului este sora mea.Sora mea M a fost casatorita cu un cetatean stain din care a rezultat acest copil acum in varsta de 8 ani.Dupa 1 ani de la nastere a divortat de acesta, divortul s-a judecat in lipsa tatalui deoarece nu mai era in tara si copilul a fost incredintat mamei.De cand copilul avea 2 ani sora mea a trait in concubinaj cu un barbat D care a avut grija de copil si de ea, atat de mult incat copilul ii spune tata si-l iubeste enorm.
Problema este sora, care are probleme de instabilitate emotionala, pana sa dea nastere copilului a vut 2 tentative de suicit inregistrate in 2 spitale din Bucuresti, iar in perioada de 6 ani cat a fost in concubinaj inca o tentativa dar neinregistra in vreun spital.De mai bine de 1 an de zile a inceput sa se poarte foarte rau cu copilul, il bate, il pedepseste din orice motiv, tot timpul este numai stresat, ii spune ca-l omoara, face numai scandal si cu copilul si cu barbatul cu care traieste, tipa, urla incat nepotelul meu este ingoszit de ea de spiama si frica, a ajuns sa planga numai daca gresete o litera la scris fiind clas 1 , de frica sa nu-l certe mama lui.Pe langa aceasta copilul are o boala pe sistem nervos, Psoriazis, iar in ultima vreme a inceput sa se agraveze.Pe langa toate acestea in ultimele 3 luni stat pe internet sa isi caute un alt barbat, pe cel cu care a trait 6 ani , iar copilul ii spune tata, l-a gonit.Are niste apucaturi imorale cu privire ca nu tine cont macar fata de copil cu cati barbati umbla.
INTREBAREA MEA ESTE: Ce sanse legale am eu ca ruda de gradul 2 , eventual sa-l iau in grija, sa i se puna o interdictie fata de copil pana se trateaza, sau isi revizuieste coportamentul fata de copil, sa i se interzica sa iasa cu el din tara, pt ca asta are in gand sa paraseasca tara cu el sau ce drepturi are asupra copilului tatal biologic???
Multumesc .