avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Activitate dorinamanci

Activitate dorinamanci

Discuție comercial
Am avut un S.R.L. care a fost inchis si radiat in mai 2011.O soc. com. de la care se cumparau anumite produse in perioada in care societatea a functionau a emis o fact. in decembrie 2011 pentru care a folosit cecul pe care l-am lasat ca si garantie si pe care am uitat sa-l recuperez cand s-a inchis firma. Banca , bineinteles ca a refuzat cecul (firma nu mai exista), dar ei au facut plangere la politie.
Mentionez ca ei stiau ca societatea este inchisa (i-am anuntat verbal) , iar factura nu este semnata de nimeni din fosta societate este trecut numele corect al celui care a lucrat la aprovizionare dar buletinul era cel vechi, persoana in cauza si-a schimbat buletinul la inceputul anului 2011.
De la politie ne-au spus ca ar trebui sa ne intelegem, dar eu nu am de ce sa ma inteleg. Nu aveam cum sa cumpar materiale pe o firma care nu mai functiona de aproape 7 luni.
Cei de la politie au spus ca am comis o infractiune ca am lasat cecul semnat ca si garantie, dar nu ,mi-au spus ce pot pati in acest caz. Mi-au spus ca daca ma inteleg cu ei da NUP. Eu nu am cumparat nimic de la firma respectiva dupa ce s-a inchis societatea.Ce pot sa fac ?
Va multumesc !
Am fost victima unui accident auto in urma caruia masina mea a suferit daune majore. Societatea de asigurari considera ca se incadreaza la daune totale. Este vorba despre o Dacie break din 1996 pentru care mi s-a oferit suma de 1600-1700 ron.
Am solicitat un deviz pentru repratii care se ridica la valoarea de 12000 ron . Societatea de asigurari nu este de acord sa plateasca reparatia socotind-o prea scumpa, eu consider ca suma care mi-a fost oferita este prea mica, fiind insuficienta pentru a putea sa-mi achizitionez un alt autoturism.
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in aceasta situatie.
Va multumesc !