avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate DOTZ

Activitate DOTZ

Discuție Ore lucrate!
Buna ziua! As dori sa stiu daca o persoana angajata ca asistent maternal ce are in plasament 1-2 copii zilnic 24/24 ore, daca diferenta de 16 din cele 24 (scazand cele 8 ore prevazute de lege) pot fi considerate ore suplimentare la care se adauga inclusiv sambetele si duminicile? Poate fi data DGASPC in judecata pentru plata orelor suplimentare?
Buna seara! As vrea sa stiu daca un TAXI local intra in categoria mijloacelor de transport in comun (MTC) si care este baza legala??
Discuție NUMERE ROSII!!!
Buna seara! Am scos un rand de numere rosii pentru o motocicleta si as vrea sa stiu daca pot sa scot cel de al doilea rand de numere rosii prin primavara, sa nu il scot in continuarea primului rand, adica daca il pot scoate pe cel de-al doilea dupa 3-4 luni dupa ce expira primul rand?? BINEINTELES DUPA CE EXPIRA PRIMUL RAND NU VOI MAI CIRCULA CU MOTOCICLETA!!!
Imi poate spune cineva care sunt regulile aplicabile întreprinderilor din perspectiva Tratatului privind functionarea Uniunii Europene ??
Ma intereseaza doar indicarea temeiului de drept din legea de baza!
Imi poate spune cineva care sunt regulile aplicabile întreprinderilor din perspectiva Tratatului privind functionarea Uniunii Europene ??
Ma intereseaza doar indicarea temeiului de drept din legea de baza!
Va rog daca imi puteti spune si mie care este modalitatea in care se realizeaza angajarea patrimoniala a Consiliului Concurentei, precum si temeiul de drept in virtutea caruia este posibil acest lucru.
Răspuns la discuția Expertiza topo
Daca expertul a fost numit de catre instanta de judecata, tot aceasta poate admite sau nu expertiza facuta si tot ea il poate trage la raspundere si sanctiona pentru neglijenta. Daca instanta de judecata a admis proba (expertiza) la dosar, inseamna ca aceasta este valabila.
In primul rand este interzisa imprejmuirea proprietatii cu un gard electric daca acesta poate pune viata trecatorilor in pericol si cu atat mai grava este problema daca nu este semnalat acest lucru. Cat despre plimbatul cu cainele problema sta in felul urmator: daca atunci cand mergi cu cainele la plimbare incalci vreo proprietate privata atunci raspunderea iti apartine mai ales in situatia in care ai fost avertizat, daca domeniul pe care circuli nu este proprietate privata si ai primit amenintari, poti merge la politie sa depui o plangere. ATENTIE: ar fi bine sa depui plangerea daca stii ca esti ok din toate punctele de vedere cu cainele pe care il deti. Daca animalul nu are microcip poti fi pasibil de o amenda usturatoare, iar daca acesta face parte din grupa I sau II si nu are botnita si lesa cand te plimbi cu el, fiind astfel o amenintare pentru trecatori, iar esti pasibil de a raspunde in fata legii.
Buna seara! Deranjez si eu cu o problema. Mama este asistent maternal si are o fetita de 15 anu si 6 luni. In primavara acestui an, un tanar de 32 de ani a abordat-o pe strada si dupa o discutie acesta a decis sa-i inmaneze fetei un tel pentru a pastra legatura. Dupa un timp am aflat de "relatia" de la distanta a celor doi si faptul ca acesta i-a promis ca o va lua de nevasta....ca o iubeste.... lucruri ce vrea sa le auda un copil de 15 ani, lucruri ce sunt foarte influentabile. Acea persoana inca continua sa o contacteze si sa-i promita marea cu sarea, ba chiar intr-o zi a trimis-o sa cumpere si prezervative. Inca nu stiu daca au avut relatii sexuale sau nu. Unde pot fi incadrate actiunile acestei persoane???
Răspuns la discuția OPERATIE NEREUSITA!!!
Mentionez ca am fost trei persoane operate in aceeasi zi, intr-un interval de maxim 45 de min, avand in vedere ca operatia dureaza intre 10-15 min ( cu laser ), interventia pentru celelalte doua persoane fiind o reusita, renuntand la ochelari.