avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Activitate Miniki

Activitate Miniki

Răspuns la discuția Act donatie locuinta mama-fiica
Sa inteleg ca un astfel de contract de donatie, care nu implica niciun fel de obligatii sau sarcini nu se mai poate rezilia, anula ?
Răspuns la discuția Act donatie locuinta mama-fiica
Multumesc pentru raspuns. Se poate intocmi acest act de donatie fara niciun fel de sarcini, obligatii ? Ma simt obligata sa ma justific : NU ca nu as ajuta-o pe mama mea la nevoie... dimpotriva (eu o iubesc pe ea, mai mult decat ea pe mine)!! orice, oricum ar fi... nu as putea sa nu o ajut cat pot de mult... dar pentru a nu avea ea nicio clauza de care sa se ''agate'' . Numai bine va doresc !
Buna ziua ! Mama doreste sa imi faca act de donatie pentru locuinta a carei proprietara este (presata fiind de catre bunici si de catre fratele sau/unchiul meu). Apartamentul l-a cumparat cu ajutorul bunicilor. Relatiile dintre mine si mama mea nu sunt intotdeauna dintre cele mai bune, iar mama mea este o persoana foarte influentabila. Tatal meu a murit de f multi ani si nu am frati sau surori. Asadar, as fi unica mostenitoare a mamei mele, dar bunicii mei insista sa urgentam cu acest act de donatie ca ei sa fie linistiti ca - atunci cand ei nu vor mai fi - mama nu va putea sa ma dea afara din casa, influentata fiind de alte persoane/prietene.(e putin mai complicat, dar nu conteaza in aceste detalii).
Mama a locuit dintotdeauna cu bunicii, iar eu in apartamentul al carei proprietara este mama. Acum 3 ani bunicii i-au facut act de v-c pentru apartamentul lor si bunicii regreta ca nu AM ACCEPTAT sa merg eu cu ei la notar sa mi-l treaca mie pe nume, pentru ca am avut dintotdeauna grija de ei. Deci mama are 2 locuinte acum.
Intrebare: in ce conditii va putea mama sa rezilieze acest act de donatie? se poate specifica o clauza anume care sa ma puna la "adapost" ?
Va multumesc pentru atentie si anticipat pentru sprijin !
V-am mai adresat o intrebare legata de modul in care au fost calculate drepturile salariale la lichidare , printr-un mesaj mai lung, postat joi18 iulie 2013, ora 00:23. Va rog puteti sa verificati... daca nu e prea mult ... si sa imi dati un raspuns ? Mii de multumiri.
C.I.M. a incetat cu "Acordul partilor", conform art. 55 /b din CM. Mi-am dat demisia - asadar nu beneficiez de somaj.
Va multumesc mult-mult pentru raspuns !

Dar mai pot solicita si plata pentru concediul neefectuat in 2010 , desi in 2011 am avut concediu? De la personal mi s-a spus ca au trecut cei 3 ani (!?) si ca nu se mai poate plati concediul pentru 2010 daca in cererea de concediu pe 2011 nu am specificat ca doresc sa iau concediul aferent anului 2010 si asa este tarziu... ca ei au incheiat situatia si luna urmatoare trimit la ITM.

Apoi, desi eu nu mi-am facut lichidarea ... am fost "lichidata" si mi s-au virat banii in cont. Nu stiu ce reprezinta suma respectiva. Salariul meu brut / luna era de 1.701, iar in mana luam 1.199. In acestia intra sporul de vechime de 230 de lei si o compensatie de 322 de lei (inainte se numea spor CDA-cadru didactic auxiliar). Alte sporuri nu aveam.

Si pentru ca ati si calculat indraznesc sa va mai intreb de corectitudinea urmatorului calcul.

Ar fi trebuit sa mi se plateasca urmatoarele :
+ 47 de zile de concediu neefectuat in cei doi ani , respectiv 22 zile pt. 2010 si 25 zile pt.2012
+ x zile de concediu aferente anului 2013 (pe fluturas sunt trecute 10 zile)
+ 7 zile pe care le-am lucrat in luna iunie

Acum mi s-a virat in cont suma de 2668 (brut 3760).


Si nu inteleg...neavand lichidarea facuta, semnata de la toate departamentele ...sa mi se dea drepturile salariale ...?

In cat timp mai pot revendica plata concediului pentru anul 2010. Se poate pana in decembrie 2013 (pentru ca atunci ar fi 3 ani), desi eu mi-am incetat activitatea in 12.06.2013 ?

Imi cer scuze daca am indraznit prea mult, dar chiar nu am cui sa ma adresez momentan.
Va multumesc mult pentru timpul acordat !
Buna ziua,

Va rog mult de tot daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.

Mi-am incheiat activitatea in 12 iunie 2013 (cu acordul partilor).

Mai pot primi bani pe
>>concediul neefectuat acum 3 ani (anul 2010 - fara concediu) ?
>> + concediul neefectuat anul trecut (anul 2012 - fara concediu) ?
[in 2011 am avut concediu].

Pentru zilele aferente acestui an pana la data incetarii activitatii, respectiv 12.06.2013, mi s-a calculat un nr de 10 zile de concediu de odihna din 25.


Va multumesc pentru atentia acordata.
O zi buna !
Răspuns la discuția Dreptul la concediu fara plata
stiu...este vorba despre anul sabatic pentru cadrele didactice; eu lucrez ca secretar facultate (personal didactic auxiliar); din cate stiu nu e cazul...
Răspuns la discuția Dreptul la concediu fara plata
lucrez in invatamantul universitar
Răspuns la discuția Dreptul la concediu fara plata
Multumesc mult pentru raspuns. V-as ruga frumos daca puteti sa-mi mai raspundeti la inca doua intrebari legate de acest subiect :
1. "pe durate stabilite prin acordul partilor" - angajatorul are dreptul sa nu-mi aprobe concediu fara plata sau durata sa fie mai mica si fractionata (de exemplu 30+30)?
2. dupa concediul fara plata pot sa beneficiez de concediul de odihna consecutiv (de ex: ianuarie - fara plata, februarie -conc de odihna, martie- fara plata)?
Multumesc pentru timpul acordat.