avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate ketchuphot

Activitate ketchuphot

La pct 1 imi rasp singur:
Autorizatie functionare primarie si inregistrare in registrul de evidenta BNR
Pt restul astept in continuare ajutor
Ms
Buna ziua
V-as ruga sa ma ajutati cu 3 aspecte:
1.Care sunt autorizatiile si sau avizele necesare pentru functionare cf legii pentru o societate nou infiintata cu profil DOAR amanet auto (societatea este infiintata de azi 28.02.2013) ?
2.Model contract de amanet cf nou Cod Civil.
3.Aspecte juridice si non juridice problematice de care te poti lovi in aceasta activitate
poate nu am fost destul de clar ( in contract de vanzare cump notarul noteaza ca plata a fost facuta in fata dansului)
in ctr de vanzare cump notarul certifica, ca pretul a fost platit la momentul semnarii si cum se poate banca dovedi ca mama a stiut de credit?
imi recomanzi pe cineva?
si cam ce sanse am sa se anuleze ctr?
Am contractat un credit de nevoi personale fara ipoteca pe care din motive obiective nu am fost in masura sa-l rambursez.La data contractarii imprumutului eram proprietarul unui apartament care a fost instrainat catre mama mea cu pastrarea dreptului de uzufruct.
Deoarece executorul m-a declarat insolvabil deci nu ma mai urmareste banca ales sa ma dea in judecata sa anuleze ctr de vanzare cump apartament in baza urmatoarelor premise:

Eram deja restant dar nu in executare cand am vandut apartamentul
Apartamentul este vandut catre ruda de grad 1 adik mama
Am pastrat drept de uzufruct

Din cele trei premise banca vrea sa demonstreze ca am vandut cu rea intentie vrand de fapt sa-mi ascund bunul respectiv.


Ce credeti ca ar fi de facut?

merg cu ei in instanta si am sanse de x% sa castig eu
revand bunul respectiv unei terte parti?
renunt la uzufruct?
Sau cum trebuie gestionat acest litigiu in asa fel incat sa fie bine?
#-o