avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate anaanaana

Activitate anaanaana

Buna.

Am nevoie de un punct de vedere pentru situatia de mai jos.

Am primit o cerere de ajutor de la o femeie batrana. Ea locuieste singura, are o pensie tare mica, este cu facturile platite la zi si recent a primit ultima factura de la Enel, pentru curent.

Este factura cu "piata concurentiala" si pe prima pagina contine urmatoarea precizare/surpriza:
-Penalitate denuntare anticipata Servicii Asistenta: 96.70lei.

Pagina 3 contine:

Servicii cu valoare adaugata:
- Enel Asistenta Ianuarie: 1 unitate, 9.67lei Valoare fara TVA, 0lei Valoare TVA
- Penalitate denuntare anticipata Enel Asistenta: 10 unitati, 96.70lei Valoare fara TVA, 0lei Valoare TVA

Intrebarile batranei sunt:
- ce reprezinta, mai pe romaneste, "Enel Asistenta Ianuarie:9.67lei"?
- ce reprezinta, tot mai pe romaneste, "Penalitate denuntare anticipata Enel Asistenta:96,70lei"?
- cum poate fi penalizata in conditia in care este cu plata la zi si fara intarzieri?
- ce situatie duce la aceste penalizari?
- este la mijloc o greseala/abuz pentru care s-ar putea face o sesizare la Enel, pentru a putea fi dedusa valoarea de 96.70lei din urmatoarea factura?
Multumesc.
Răspuns la discuția Raport zilnic
Multumesc foarte mult pentru promptitudinea raspunsului.

Avem a doua rola, multumesc pentru solutia propusa. Dar ma simt nevoita sa intreb, este ok asa? In caz de vreun control nu riscam o amenda?

Am putea sa scoatem raportul zilnic din nou pentru acea zi?

Multumesc inca odata.
Discuție Raport zilnic
Buna.

Dintr-o neglijenta s-a deteriorat raportul zilnic scos de casa de marcat pe o anume zi. #-o

In aceasta situatie, putem scoate un nou raport zilnic pe ziua respectiva?

Va multumesc. :sorry: