avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Activitate carmenbuzoianu

Activitate carmenbuzoianu

Răspuns la discuția tva 9%
Poti sa imi dai mai multe date despre acest aviz: unde gasesc informatiile si documentele necesare pentru eliberarea lui, cat dureaza eliberera unui astfel de aviz?
Astept cu mare interes orice informatie suplimentara.
Răspuns la discuția tva 9%
buna, am primit si eu mai multe confirmari cum ca intr-adevar comercializarea lentilelor de contact se incadreaza in aceasta cota redusa de 9%. insa e putin neclar daca si transportul lentilelor se factureaza cu aceeasi cota? voi ce stiti? in cazul in care eu comercializez astfel de produse si le si expediez clientilor, transportul va fi facturat tot cu aceeasi cota?
multumesc si astept parerile dvs.
acest model este valabil si pentru nerezidenti care se inscriu ca urmare a depasirii plafonului de 35.ooo euro?
multumesc
Buna ziua,
Am foarte mare nevoie de sfaturile celor care se pricep.
Am sa explic pe scurt, ca sa intelegeti despre ce este vorba.
Lucrez in Cehia, la o companie ce detine un magazin online in Romania. E-shopul este romanesc (.ro) si produsele pot fi achizitionate direct de pe site. Facturarea se face in lei, cu datele societatii si tva-ul din Cehia(14%).
Eu nu ma pricep, dar sefii mei stiu ca pot comercializa astfel produsele si factura pana in 35.000 euro pe an. Se pare ca aceasta suma va fi depasita curand si vor fi nevoiti sa re inregistreze la plata tva-ului in Romania.
Asadar, am inceput sa strang informatii despre modalitatea de inregistrare la plata tva-ului. Am sunat la Dir. Gen a Finantelor Publice - Serviciul Nerezidenti si am aflat ca am nevoie de urm:
-declaratia 090
-copie certific inregistrare firma tradus autorizat
-contract de servicii - pe baza caruia se inregistreaza
Nu inteleg despre ce contract este vorba?
Ma poate ajuta cineva cu detalii, mai pe intelesul meu?
Astept vesti.
Multumesc