avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 143 soluții astăzi
Forum Activitate amalia_cojocaru

Activitate amalia_cojocaru

Buna ziua,

Am o mare problema si va cer sfatul pentru ca nu stiu ce trebuie sa mai fac in aceste conditii. Eu si sotul meu avem o firma. La nceput a avut sediul social in sectorul 4, dupa care i-am suspendat activitatea iar cand am reluat activitatea i-am mutat sediu social in sectorul 2. Numai ca nu am reusit sa mutam si dosarul de la finante 4 la finante 2 din cauza birocratiei lor si a lipsei de interes sau de cunostiinte, nu imi pot explica altfel. Pt ca de la 2 ma trimiteu la 4 sa depun cererea de mutare iar de la 4 la 2, intr-un final am depus o cerere la sectorul 2. Apoi din nou ma trimiteau la 4 sa vad daca au primit cererea, cei de la 4 la 2, va spun sincer ca 6 luni de zile asa am tinut-o si ma duceam in fiecare saptamana. Si tot nu am rezolvat nimic. Am aflat intre timp ca mi-au pierdut si cererea de la 2 si imi spueau ca la ei nu a fost depusa niciodata o astfel de cerere, nororc ca aveam o copie cu nr de inregistrare dar m-au pus sa fac alta pt ca cealalta a fost pierduta.Contabilul meu m-a pus sa platesc contributiile la sectorul 2 si asa le-am platit mereu, numai ca acum m-am trezi ca administratia financiara sector 4 mi-a pus oprire pe cont ca nu le-am platit taxele (impozit si tva). Am fost astazi la ei cu op-urile de plata sa le arat ca am platit taxele la stat si mi-au zis ca alea sun pe sectorul 2 si nu am ce sa fac cu ele, trebuie sa le platesc si la 4 si o sa imi recuperez banii de la 2 cand se muta dosarul. Dar daca dosarul meu nu o sa se mute nici in urmatoarele 6 luni sau 1 an? Eu ce fac, am pierdut banii astia? Erau banii pe care ii pastrasem in firma pt taxele urmatoare. Acum m-au lasat cu contul gol si urmeaza o noua runda de taxe. De unde sa ii mai dau? Firma este destul de mica si cu greu supravietuim.
Va rog sa ma ajutati ci o solutie, exista posibilitatea sa transfer banii de la 2 la 4? Pentru ca nu vreau sa astept pana se muta dosarul, asta nu se va intampla prea curand:((

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Infiintare filiala ONG
Asta nu ar fi o problema, pentru ca organizatia are 4 membrii fondatori si cred ca si persoana respectiva ar dori sa fie exlclusa din oNG pentru ca nu doreste sa se implice in activitatile noastre.

Va multumesc mult de tot pentru ajutor! Acum stiu ce am de facut pentru inceput. Daca pe parcurs intampin nelamuriri, o sa va deranjez din nou cu intrebari, sper ca nu va fi nevoie.
Răspuns la discuția Infiintare filiala ONG
Da, cred ca ar fi o idee mult mai buna. Insa nu stiu care este procedura. Iar pe unul din membrii fondatori am dori sa il scoate din acte, este inactiv, nu isi plateste cotizatia...este posibil acest lucru oare?

Va multumesc mult pentru ajutor!
Buna ziua,

am o mare nelamurire. Am infiintat acum cativa ani, in 2007, un ONG in judetul Gorj in orasul natal, de care nu m-am putut ocupa tocmai petru ca eram studenta in Bucuresti si imi era f greu sa ma deplasez acolo. Acum vreau sa infiintez o filiala a acestui ONG in Bucuresti. Ce trebuie sa fac? Imi trebuie alt statut si alt act constitutiv, sau trebuie sa fie aceleasi, membrii fondatori trebuie sa fie aceeasi sau altii? Nu inteleg nimic din legislatie :(

Ma puteti ajuta? Imi puteti spune, va rog care sunt pasii?

Va multumesc!