avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaNegrut

Activitate AlinaNegrut

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc mult de ajutor DenisRif, deja am trimis o scrisoare proprietatei care este mama acestui domn cu textul de mai jos:
"Instiintare de parasire spatiu inchiriat

Dl Francesco de Piccoli, chirias in imobilul situat in str. Panselutelor Nr 3, sat Varsatura, comuna Chiscani, jud Braila, dorim sa informam proprietarul casei Dna Buzoianu Antoneta, cu domiciliul in str Chisinau, nr 125Bis, Braila despre faptul ca in urma amenintarilor fiului dvs (sa eliberam casa pana in data de 1 iulie 2019, mesaj primit pe telefon in data de 29 iunie 2019, desi conform contractului avem la dispozitie 60 de zile), am hotarat sa parasim imobilul in data de 10 iulie 2019.
Tinand cont de multe aspecte legate de problemele aparute in legatura cu acest imobil, care de fapt nu este o casa privata ci o diviziune de casa cu curte comuna si cheltuieli de gaz, apa, curent la comun, existand un singur contor si o singura factura emisa pentru utilitati, care ni se imputeaza totul noua chiriasilor dorim sa va informam oficial despre motivul real al litigiului (de care sunteti la curent si dvs din moment ce locuiti si aici), si nu cel invocat in mesaj de fiul dvs. La fel si faptul ca fiul dvs, ca reprezentat al dvs, desi nu am vazut nici o procura in acest sens, ne ameninta ca din data de 1 iulie 2019, dansul are alt chirias, nu stim cum e posibil ca imobilul sa fie subinchiriat inainte ca noi sa plecam in conditii legale conform contractului.
In legatura cu garantia de 900 de euro care s-a stabilit in contract, in conditiile de fata fiind amenintati sa parasim imobilul consideram ca in data de 10 iulie 2019 sa ni se restituie. Referitor la gardul care a fost facut de dansul in momentul intelegerii intre noi, face parte din chiria de 450 euro pe luna, si nu din garantia de 900 euro cum sustine acum fiul dvs., am inchiriat casa incluzand aceasta conditie, martori fiind reprezentantul agentiei Danvalimob Braila si reprezentanta companiei VARD SA (Fincantieri), Braila, altfel nu am fi inchiriat de la bun inceput acest imobil tinand cont ca avem 2 copii mici. Si in aceste conditii, nu s-a respectat ceea ce am cerut noi, intimitate, din moment ce poarta care s-a presupus ca este doar a chiriasilor de fapt este poarta comuna, intra si iese cine vrea (persoane straine noua chiriasilor). Gardul facut de dvs este de fapt facut doar in interesul si intimitatea dvs., si nu al chiriasilor.
Tinand cont de toate cele spuse mai sus, dorim sa va informam ca daca nu ne restituiti inapoi garantia de 900 euro, vom fi obligati sa ne adresam organelor competente, protectia consumatorului, politie si judecatorie. Va multumim"
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Iordantonio, am luat imobilul prin agentie, si ni s-a confirmat ca nu exista probleme de genul asta, ca aici nu mai lociueste nimeni....dar realitatea a fost alta.....agentia nu are nici o raspundere?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc pentru raspuns donmule avocat Niculescu, de ce doresc acest lucru, sesizarea politie - pentru ca sunt convinsa ca in momentul in care plecam si cerem banii inapoi, fiul doamnei va incepe sa ne jigneasca, am auzit pe aici ca este si violent
Protectia consumatorului - pentru faptul ca au inchiriat imobilul si nu au contor separat pentru gaz, apa, curent, si in plus, am poze cu un robinet de apa in afara proprietatii, dincolo de contorul dansului pentru apa de care suntem convinsi ca acel consum dansul nu il plateste, de acolo foloseste apa pentru a uda gardul viu si gradina lor (suprafata destul de mare), avem poze, cand am intrebat si despre acest lucru, aparte amenintarilor primite, au demontat ulterior robinetul atasat.
Noi incercam sa vedem ce se intampla pana ajungem la tribunal.
Daca deschid procesul aici in braila, si bag motivul coruptiei, pot muta dosarul in galati sau oradea?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cand plecam daca nu ne dau banii chem politia si protectia consumatorului si sesisez totul. Apoi mai vedem dupa.....
2 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ok, sa zicem ca ne-au dus de nas. Dar oare nu exista lege si pentru acesti smecheri, desi sincer din ce am vazut numai smecheri nu par a fi, doar niste tarani care pretind a fi, sunt dispusa sa ma duc si la televiziune si ii arat la o tara intreaga, cand in romania noastra vom invata sa ne respectam si sa fim corecti? Am venit din oradea in braila cu munca, iar cu 2 copii din oradea era aproape imposibil sa verificam totul. Am fost plecati multi ani si afara dar asa ceva doar in partea de sud, sud-est a romaniei vezi. Ne mai miram ca strainii ne fac tigani?