avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Activitate Silviu_r

Activitate Silviu_r

Buna ziua,
Am urmatoarea intrebare:Am fost surprins de un echipaj rutier ruland cu o viteza cu 24 km/h peste limita legala. In procesul verbal s-au trecut 34 km/h peste limita legala(era zona de 60 dar politistul probabil a considerat ca e zona de 50 km/h). La momentul respectiv nu mi-am dat seama. Pot contesta acest proces verbal? Daca da pot obtine anularea sau macar incadrarea corecta+plata la 1/2 conform noii incadrari+obtinerea banilor cheltuiti cu judecata. Mentionez ca am domiciliul in judetul unde a fost emis procesul verbal dar am resedinta in alt judet si ma costa cel putin drumul pana la judecatorie. De asemenea 48 ore expira maine.
Va multumesc!
Buna ziua!
Am achizitionat o masina de la un intermediar si acesta mi-a dat toate actele insa nu mi-a dat certificatul fiscal de la primul proprietar si nu pot inscrie masina. Intermediarul nu mai raspunde la telefon si pe proprietarul initial nu il gasesc la adresa din buletin. Va rog sa imi spuneti ce pot face in acest caz.
Răspuns la discuția PFA-deducere benzina+diurna
trandafir2 a scris:

1) Da. Normal este 50%, dar daca aveti foi de parcurs decontati 100%, pana la urma dvoastra faceti foile si km. Avand in vedere ca sunteti PFA si mai ales neplatitor de TVA nu reprezentati un "element tinta" pentru un eventual control.

2) Da. Bagati reparatii curente. revizii, cauciucuri, ulei, lichide frana, freon, vulcanizare;
Da, rovinieta, sa luati factura.
NU, reparatii capitale ale auto, generale.
NU bagati impozit (este al proprietarului);
NU RCA, decat daca sunteti trecut la \"utilizator\";
NU Casco, decat daca sunteti trecut la \"utilizator\";

3) DA, cu rezerve, adica nu stiu daca sunteti in delegare sau in detasare. Diferenta mare intre ele. Daca sunteti in delegare va trebuie ordin de deplasare sau delegatie cu semnatura si stampila pentru decontare pentru diurna.

P.S. Daca sunteti in detasare aveti dreptul la plata cheltuielilor de transport și cazare, precum și la o indemnizație de detașare. Deci, NU diurna.
.


Multumesc pentru raspuns! Din cate inteleg de la dumneavoastra bonul fiscal nu este valabil ca act justificativ pentru deducere rovinieta-am nevoie de factura. Sunt la inceput si inca nu cunosc toate amanuntele. Deja am trecut in registul jurnal de incasari si plati rovinieta doar cu bon fiscal si mai am ceva bonuri pentru hartie, dosare, stampila etc.
Răspuns la discuția PFA-deducere benzina+diurna
Se pot deduce sigur(dupa 2012) deoarece fac drumuri prin tara in interesul PFA. Problema e ca pot deduce doar 50% si cheltuielile cu benzina in interesul PFA reprezinta cam 80% din totalul cheltuielilor cu benzina pe masina. As vrea sa deduc 50% si din bonurile de benzina folosita in interes personal pentru a mai reduce din pierderi. Nu stiu insa daca pot face acest lucru legal.
Am un PFA neplatitor de TVA si imi desfasor activitatea in toata tara. Am contract de comodat pe masina proprie. Am tot citit pe forumuri si in legislatie dar nu am inteles. Va rog sa imi raspundeti la cateva intrebari:
1)Pot deduce 50% din toata benzina folosita(indiferent daca o folosesc in scopul firmei sau in scop personal)? Am inteles ca nu am nevoie de documente justificative(foaie parcurs) si deci as putea. Pe de alta parte legea spune ca se deduc doar cheltuielile efectuate in scopul obtinerii de profit.
2)Pot deduce 50% din reparatii, impozit pe masina, asigurare obligatorie, casco, rovigneta? Am inteles de pe forumuri ca pot deconta doar reparatii, revizii, impozit masina si rovigneta in proportie de 50%.
3)Daca lucrez pe baza de contract cu o alta firma si firma respectiva ma plateste pe zi lucrata, imi asigura cazarea si masa(insa cazarea si masa nu sunt stipulate in contract) pot sa deduc diurna de 32.5 lei pe zi? Daca da trebuie sa fac un ordin de deplasare sau este suficienta factura pe care o emit cu numarul de zile lucrate?
Va multumesc anticipat!