avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate Soldatul

Activitate Soldatul

A trebuit sa reinoiesc contractul de asigurat la Casa OPSNAJ, sotia mea figura ca persoana coasigurata ( nu are serviciu, nu este pensionara, a fost si este casnica). Pentru acest lucru am fost nevoit sa iau de la Circa Financiara adeverinte pe ultimii 5 ani , ca nu are venituri, dar si de la Registrul Comertului ca nu detine firma sau este actionar la vreuna. In adeverintele eliberate de la Circa Financiara, sotia mea apare cu niste sume de bani rezultati dintr-un schimb de apartamente ( am vandut4 camere si am luat 2 camere). Acum incepe problema! Cei de la Casa OPSNAJ solicita sa-mi faca un calcul pe suma din adeverinte de 5,5% pe care trebuie sa o platesc. Am fost la Circa Financiara iar cei de acolo mi-au spus ca acesti bani nu intra sub incidenta celor care trebuiesc luati in evidenta la Casa deSanatate. Nu platesc cei 5,5% din ei. Acum fiecare institutie o tine pe-a ei, unii da unii nu. Care este adevarul? Mi s-a spus ca trebuia sa-i declar, dar acesti bani ramasi in urma tranzactiei au fost depusi la banca si din dobanzi s-au luat impozite, puteau sa-mi faca o somatie din timp, acum in urma acestei probleme sunt nevoit sa platesc 6.000 lei noi. Va rog sa-mi raspunde-ti ca sa stiu ce sa fac. Va multumesc!
:(