avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela_ionitza

Activitate gabriela_ionitza

Buna, ziua,

Am fost zilele astea, si la casa de pensii, si la primarie, si la departamentul juridic al dansilor, si nu am reusit sa rezolv nimic. Au spus ca trebuie neaparat sa rezolv cu luna dec. 2010 , altfel nu imi pot aproba dosarul deoarece in cazul meu cele 12 luni antrioare nasterii sunt formate din :
- indemnizatie crestere primul copil - aprilie 2012-dec 2012
- somaj - ian 2013
- medical prenatal (din somaj) - feb 2013-marie 2013
In marie am nascut al doile copil.

Dansii spun ca luna dec 2010 a fost luata in calcul la cele 12 luni anterioare nasterii primului copil, si pe baza carora am beneficiat de indemnizatie desi nu trebuia. - nefiind platita luna dec 2010 la casa de pensii, si ca risc sa imi ceara inapoi banii si pe prima indemnizatie crestere copil, ca dansii iau toate dosarele la verificat cine a avut neachitat ceva, le face dosar de restituire bani.

Eu cand am depus dosarul in 2010, nu se cerea stagiu de cotizare casa de pensii si consider ca am intrunit conditiile necesare la momentul respectiv din moment ce mi s-a aprobat dosarul la acea data.

Daca acum in 2013 s-a dat legea noua in care trebuie si stragiu de cotizare casa de pensii, aceasta se aplica retroactiv?!

Va rog daca puteti sa imi explicati, ca eu nu mai inteleg nimic.

Reclamatia pe care mi-ati spus ca ar trebui sa o fac, este tot acolo unde este si dosarul (in Ion Campineanu) iar dansii mi-au spus ca voi primi acelasi raspuns.

Deoarece firma nu mai exista, imi este foarte greu sa rezolv aceasta situatie, deoarece nu este o datorie a mea fata de stat(gen amenda), ci a firmei care trebuia sa faca declaratia CAS anexa a11 si a12, si pe care nu le pot face eu in numele firmei. :(

Va multumesc inca o data pentru ajutor!
Buna ziua,

Situatia mea este urmatoarea:
In luna martie 2013 am nascut, am depus toate actele necesare obtinerii indemnizatiei pentru cresterea copilului in luna mai. Acum m-au sunat sa imi comunice ca luna decembrie a anului 2010 apare in adeverinta cu stagiile de cotizare la pensie neplatita. Si ca pana nu remediez situatia, aprobarea dosarului este amanata. Firma unde lucram in anul 2010 s-a desfiintat. Din urma am inteles ca nu am cum sa platesc aceste cotizatii.
Nu inteleg de ce ii intereseazza ce s-a intamplat acum 3 ani...
Eu stiam ca trebuie sa am doar 12 luni anterioare nasterii lucrate.
Cum as putea sa rezolv aceasta situatie?
Exista in lege undeva specificat ca ar trebui sa se verifice doar ultimele 12 luni - privind stagiile de cotizare la pensii - ca sa le pot arata si sa continue demersurile pentru aprobarea dosarului?

Va multumesc anticipat!