avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate misslucky

Activitate misslucky

Buna ziua.
Am o intrebare,se poate sa FAC ceva sa sterg numele tatalui copilului meu din certifucatu d nastere?
La momentul nasteri era divortata dar copilul a fost conceput in timpul casatoriei.la 3de gravidanta am divortat .....cand am nascut copilul a luat numele meu dar in certificatu de nastere alare tatal fostu sot,care este tatal defapt doar ca el nu la vrut,nu la recunoscut....a spus k daca copilul vrea sa ISI cunosca vreodata tatal sa il caute.
Copilul are 1an si 7 luni.....tatal nu IMI da pensie a refuzat,nu ma ajut si noci nu ma ajutat pana acum cu nimic.
..vreau sa il scad din drepturile parintesti.
Intrebarea e pot?
Crede ca si el ar FI de acord.....atata timp cat nu TR sa IMI de.a vreun ban....
Mentionez k el este tatal doar ca ma inselat ,am divortat in timpu sarcini ....nu ma ajuta cu copilul....nu intaleg DC TR sa aiba acest privilegiu de a FI numit tata daca nu participa la cresterea copilului si refuza.
Ast un rasp.
da dar ea are acea aceal angajament pe semnatura propie ca renunt la orice pretenitie din partae iei si a firmei si la orice prejudiciu adus firmei...in acest caz eu nu imi mai pot cere sal daca a fost doar un acord verbal....?
atat timp cat eu am scris si semnat ca renunt la tot ...nu am cum acum sa spun ca defapt nu mai renunt.
nu,nu am si am incercat as vb cu el sa ne intalegem amiabil sa nu aj in judecata dar nu vea...cu el nu se poate comunica.trebuie sa il dau in judecata ptr pensie alimentara si vreau si partaju...dar nu stiu cum sa fac.
M-am hotarat sa imi dau fostul sot in judecata ptr pensia alimentara si nu stiu ce tr sa fac?
Pot sa ma prezint sg sau pot sa inaintez dosaru chiar eu personal...?
Cum se face cererea..ma puteti ajuta cu un model si mai multe detalii...la fel si cu partaju.multumesc
Acum ceva timp va pov ca am fost concediata desi sunt insarcinat ...etc
V-am spus ca sefa ,fosta sefa ma cautat acasa oferindu-mi o donatie de 7000 de lei ptr cresterea copiluli iar eu cu ea am inchieat o cerere pe semnatura propie ca renunt la orice pretenite asupra firmei sii la orice alt prejudiciu.am incheiat si un acord verbal ca imi va acorda salariile aferente perioadei in care am lucrat acolo.
Azi am primit de la inspectia munci o petitie in care sa anunt daca cazu mi-a fost sau nu solutionat si daca mi-am primit salariu.salariu nu l-am primit dar am facut acel acord semnat si scris precum ca renunt la orice pretentie din partea firmei si a doamnei manager.
Ia mi-a promis ca imi va da salariile dupa ce vreifica si ea sa vada ca nu mi-am primit salariu si d atunci au trecut 2 luni...mai pot face ceva in acest caz?
eu mi-am tinut promisiunea si am facut acel acord si i l-am dat iar ea nu mi-a dat decat cei 7000 sub forma de donatie in niciun caz salariu meu...va rog un rasp
Răspuns la discuția Stimulent de insertie
Am fost si ma trimis la ajps si de acolo mi-a spus ca tr facuta o ancheta sociala.
fostul meu sot sa razgandit spunand ca daca il va pune sa de-a banii inapoi dac afla cei de la ajps ca nu locuim impreuna si mai ales eu vreau sa plec in concediu la sora mea in it cu copilu ptr o luna....se poate intampla ceva.nu reusesc nici cum sa ii explic ca nu il afecteaza iar timpu trece...
Buna ziua.
Am o intrebare...sunt divortata si nu pot beneficia de prenatal.
insa fostul meu sot ar putea sa isi ia stimulentu de insertie din cate am citit eu...intrebarea mea este.COPILUL NU ESTE TRECUT PE NUMELE LUI SI PE NUMELE MEU dar in certificatu de nastere el este tatal copilului deoarece copilul sa nascut in timpul casatoriei,el nu vrea sa i; recunoasca dar nici sa facem adn
:(
...ar putea beneficia de acest stimulent in acest caz?
buna ziua din nou!
am facut demersurile ,am anuntat la fostul loc d munca ca ii dau in judecata am trimis itm d doua ori pe capu lor si in cele din urma ma trezesc cu fosta sefa acasa oferindu-mi o suma sa ii las in pace.am acceptat am facut cu ea la mana o intalegere si o cerere sub semnatura privata k renunt la orice pretentie asupra iei si a firmei iar ia si-a lu-at angajamentu pe-o alta harte ca nu va folosi aceasta cerere decat dupa ce imi va pune banii in cont.mi-a dat cash 2000ron si urmand sa-mi mai puna in cont si sa terminam ...hartia cu intalegerea a rams una la ea si una la mine...cica imi face o donatie ptr crestera copilului ca sa ii scada iei la impozit :).cerera ca renunt la tot la ea si la mine angajamentu ca imi va trimite banii si ca nu va folosi acea cerere la dosaru personal decat dupa ce imi trimite banii si are dovada.
a trecut sap si nu mi-a pus banii in cont ,pe 25 se fac 30 de zile in care o pot da in judecata ,insa acum ma intreb acele harti au vreo valoare.
...am uitat sa mentionez faptu ca din cauza stresului am nascut mai devreme iar ia cand a venit la mine abea iesisem din spital d 2 zile ...
ia mi-a zis sa fac scrisoare catre itm si sa zic ca firma nu a avut nici oimplicatie dar din cauza sarcini am luat lucrurile prea personal...eu nu am facut ca nu am dc sa o scuz pe ea si acuzandu-ma pe mine.acum am vrea sa ma ajutati....ce se poate face daca ea are acea cerere facuta d mine si scrisa si semnata iar eu am acel angajament ca nu o va folosi decat dupa ce imi trimite banii si pot face dovada ca nu mi-a trimis banii!
va multumesc pentru raspuns...m-am linistit si sunt foarte fericita.
da tatal isi va recunoaste copilul,insa cum el are alta viata daca trebuia sa ia ccc si sa stea acasa nu ar fi de acord sa ma ajute ...dar daca poate lu-a banii si sa isi continue activitatea lui sa mearga la munca ma va ajuta cu ce-a mai mare placere.va multumesc.
nu am intales nimic :).
Nu intaleg de loc legea,nu imi scrie ca daca unu din parinti nu are servici si celalalt are poate lu-a ccc sau insertia aceia dar sa isi continue serviciu.ca pana la urma iti da doar 75%dsu 85%din salariu ,si nu sunt doua salari si unu care ar intra in casa sa cresti un copil si inca doua persoane.
...in concluzie tatal copilului poate sa opteze ptr indemnizatie si sa isi poata contiua munca?daca da va rog sa imi spuneti si sa imi spuneti si ce acte iar cam trebui.(sii daca il va afecta la locul de munca,seful lui nu ar fi de acord ).