avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Activitate ikozma

Activitate ikozma

Buna ziua,

Eu cu sotia avem banii impartiti in mai multe depozite bancare, iar in timpul anului am mai miscat banii in functie de necesitati dintr-un cont in altul intre noi. Am inteles ca daca dobanda obtinuta trece de 18000 ron trebuie sa mai platim si CASS 1800 ron.
Banii nefiind impartiti in mod egal tot timpul in conturile personale cum se va depune declaratia unica? De ex: daca eu obtin 18000 ron din dobanda iar soatia 1000, eu trebuie sa platesc CASS, chiar daca banii sunt bun comun? Daca am fi avut banii impartiti egali fiecare ar fi avut dobanda de 9500ron.

Multumesc!
Am fost la ISC sa platesc taxa... din nou nu stiu daca au calculat corect.

Valoarea declarata a lucrarilor a fost 211.000 lei (cat era si valoarea estimata si pe care am platit 211 lei la inceperea lucrarilor).
Ei mi-au modificat suma la : 260 mp x 935 lei = 243.000 lei x 0.7% ~ 1700 lei

Deci trebuia sa platesc 1700 + 30 lei (diferenta la 0.1%).

E corect calculul? La o alta persoana au luat direct suma declarata care era mai mica decat suprafata desfasurata 935 lei.

Multumesc
Multumesc mult pentru raspunsul rapid.

La Inspectoratul de Stat in Constructii ce se plateste? 0,7% din valoarea declarata a lucrarii sau din valoarea impozabila?
Buna ziua,

Am vazut ca s-a mai discutat subiectul acesta, insa tot nu am inteles exact cum se face regularizarea.

Valoarea lucrarilor declarata la emiterea autorizatiei a fost 211.000 lei. Am facut pv de receptie si la primarie mi-au calculat valoarea impozabila a cladirii 615.000 (casa in Cluj, 260 mp x 935 lei + s-au aplicat coeficientii de zona, etc.).

Inspectorul de la primarie mi-a calculat ca trebuie sa mai platesc:
(615.000 - 210.000) x 0.5% ~ 2000 lei.

In formular la valoarea impozabila a cladirii e o mentiune ca se calculeaza inmultind suprafata desfasurata (260mp) cu valoarea impozabila a cladirii, potrivit anexei 1 din ordonanta (935 ron) care la mine ar da ~240.000 lei, deci ar trebui sa platesc 150 lei si nu 2000...

Cum se calculeaza corect?
Cat trebuie sa platesc la ISC (pana acum nu am platit nimic acolo)?

Multumesc!