avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Activitate manuelaanastasis

Activitate manuelaanastasis

Discuție Poprire salariu
Ce risca un angajatordaca primeste o notificare de la o banca pt a retine din salariu rate restante pt un angajat, si nu da curs acestei notificari. Salariul se plateste cash angajatului. nu prin card.
Răspuns la discuția succesiune
Si care ar fi posibilitatea sa intru in posesia lor . Pe cale judecatoreasca se poate? sau sa deschida acceptarea si alte rude in termenul de pana un an..? Atunci ce se imparte si testamentul sau doar ce e in afara lui?
Răspuns la discuția recuperare datorii
la un eventual partaj dupa divort el nu are nici un bun. Locuinta este a parintilor mei iar cele casnice sunt tot a lor TV, frigider aragaz, etc. Aceasta este intrebarea daca vine fiscul si imi pune propire pe bunurile casnice caci altceva nu am
Discuție succesiune
la dezbaterea unei succesiuni cu testament dar nu pe toate bunurile. Am deschis acceptarea succesiunii. Daca in termen de un an nu mai sunt si alte persoane care deschid acceptarea succesiunii, toate bunurile imi revin mie, inclusiv cele care nu sunt trecute in testament din omisiune - conturi bancare. Persoana decedata nu are mostenitori rezervatari, rude gr.I copii, frati, sotie
sotul meu are datorii la finante neplatite din impozit PFA. Dupa decesul lui le preiau eu acele datorii? Daca divortez mai exista vreun risc. Toate bunurile comune sunt pe numele meu iar locuinta este a parintilor mei.Ce riscuri sunt sa platesc eu acele datoriri? propriri pe bunuri sau altceva........