avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate Vivr33

Activitate Vivr33

Răspuns la discuția Demisie in perioada de proba
As avea si eu o intrebare daca se poate legata de acest aspect.
Daca sunt in perioada de proba si nu vreau sa incetez cu Art 31(3) ci cu Art. 55b se poate?
Exista vreo limitare in acest sens?

Multumesc!
Răspuns la discuția Perioada de munca nedeterminata
Buna ziua, imi puteti spune va rog in care anume lege precizeaza eliminarea celor 2 prelungiri? Am accesat Codul Muncii actualizat 2014 si vad ca art 82 alin 4 este inca acolo. Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Calcul spor week-end
Intrebare va rog, acei 6,7 lei sunt suma neta sau bruta?
Da, acelea sunt gropile, insa dupa cum puteti vedea, alea sunt umplute cu pamant, in cazul meu, groapa era sapata probabil ca urmau a se replanta pomii si era adanca.
Pe timp de zi, banuiesc ca o poate vedea tot omul, trebuie sa fi neatent sa nu o observi, insa noaptea?
hori21 - Examenul de conducere pe timpul noptii era foarte bun, insa marcajele tot obligatorii raman, cand ai masina parcata stanga, masina parcata dreapta, clar pierzi din vizibilitate facand o manevra din scurt si banuiesc ca tu nu obisnuiesti la o asemenea manevra sa bagi faza lunga. Era obligatia lor de a marca respectivul loc (avand in vedere ca atunci cand este plantat un pom, pamantul ajunge la nivelul asfaltului, in acest caz era GROAPA). In acel loc nu exista trecere de pietoni, iar ca sa ajungi de la masina in magazin tot prin gropi o iei, acum intelegi de ce am probleme cu luminile de acolo si cu marcajele?
Cat despre timp pierdut mi-l asum, cheltuiala mea de judecata este minuscula pe langa pretul pe care-l plateste Esplanada avocatilor.

CrisB - nu aveam nici cel mai mic interes sa ma arunc in respectiva groapa pt ca masina e ca noua, nu a fost lovita niciodata si nici nu avea alte defecte estetice sau tehnice...
Draga Hori, asta am intrebat si eu conducerea de acolo ...daca era un copil si isi rupea gatul in acea groapa ce se intampla. Mi-as dori daca se poate pe acest topic sa primesc sprijin nu ironii absurde, nejustificate atata timp cat habar nu ai despre ce este vorba. Ca fapt divers locul NU era luminat si farurile nu erau suficiente pentru a vedea SUB MASINA. Multumesc anticipat pentru intelegere!

Hori21 vad ca esti in cunostinta de cauza unde este groapa, sa inteleg ca faci parte din grupul Cora?
Pot spune doar atat: am martori, am poze, am declaratie la politie, am daune evaluate, a venit si politia de la accidente usoare sa faca poze si sa evalueze situatia si ce crezi? au observat ca nu exista nici becuri in zona. Am consultat si un avocat, ca atare unde-i lege nu-i tocmeala, deja intram pe teritoriul EVALUARII RISCURILOR.

***********************************************

Multumesc cyan pentru indrumari.

Buna seara,

Am fost la politie, ne-am incadrat in termen, m-am gandit ca maine sa obtin un deviz pentru reparatie si apoi sa ma prezint la conducerea Cora. In cazul in care nu se va solutiona amiabil ma intereseaza care sunt urmatorii pasi.


Multumesc.

Am luat legatura cu cineva de acolo, au constat evenimentul, am facut si reclamatie scrisa cu numar de inregistrare.

Nu am fost la politie, daca e nevoie mergem, ieri s-a intamplat asta dar nu stiam daca trebuie sa mergem si pentru o avarie de genul acesta.
Buna ziua,

In incinta parcarii Cora Pantelimon, fiind carosabil umed si noapte am dat intr-o groapa pe care o folosesc ei drept spatiu in care planteaza cate un pom decorativ.

Din cate am inteles de la angajati nu existau pomi deoarece au fost scosi pentru deszapezire.

In urma incidentului pagubele au fost urmatoarele: contraaripa fata dreapta, scut, bara fata.

Respectiva groapa avea o adancime de aroximativ 30 cm, fara nici un marcaj/semnalizare si fara nicio bordura, era pur si simplu la nivelul solului.

Am sa incerc pe cale amiablia sa vb cu cei de acolo, in caz contrar ce trebuie sa fac ca sa ii dau in judecata, de ce lege trebuie sa ma leg, ce probe trebuie sa aduc ?(mentionez ca am facut si poze)

Multumesc!
Buna ziua,

Cum se procedeaza in cazul in care un salariat isi desfasoara activitatea atat acasa, cat si la birou, fara un program clar stabilit?
Inteleg ca daca ar fi stat acasa, se putea incheia un contract de munca la domiciliu.
Cum se procedeaza in acest caz?

Mutumesc!