avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Activitate Alecsx83

Activitate Alecsx83

Da, stiu ca cel mai potrivit este contractul de mandat. Ideea este ca eu vreau sa inregistrez veniturile pe societatea comerciala la care sunt deja angajat si vreau sa stiu ce servicii as putea sa facturez. Asta daca exista totusi cod caen pentru astfel de servicii.

Multumesc!
Buna ziua,
Urmeaza sa ma angajez la o SC, atat eu cat si patronul firmei respective am vrea sa lucram pe o varianta de facturare a serviciilor de Director Comercial(functia pe care urmeaza sa o ocup). Eu sunt angajat deja la o societate comerciala, exista vreun cod caen pe care societatea la care sunt acum sa il foloseasca pentru a factura serviciile mele ca si Director Comercial catre societatea la care urmeaza sa-mi desfasor activitatea?

Multumesc!
Multumesc de raspuns.

Eu nu vand aceasta marfa, o folosesc mai departe in scopuri de promovare brand, marketing, reglaje, etc. In ceea ce priveste obiectele de inventar le dau in custodie, nici macar 1% din ele nu le vand.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema.

Sunt mai nou GM la o firma care importa produse alimentare si echipamente(obiecte de inventar).

Eu primesc de la furnizor pe factura marfuri cu valoare si intr-un anumit procent, respectiv cantitati mici ,aceeasi marfa cu valoare 0 euro pe factura sub forma de gift(cadou). Obiectele de inventar, respectiv cesti, pahare, alte accesorii etc le primesc numai cu valoare 0 euro(gift). Se vede pretul lor in factura la valoare pe u.m. dar la rubrica discount apare gift si total valoare 0 euro.- la fel si la marfa cu val 0 euro.
Cum se inregistreaza aceste marfuri si echipamente cu valoare 0 euro in contabilitate?
Le inregistrez direct cu valoare 0 euro asa cum le primesc? sau le inregistrez cu valoarea lor unitara x nr. de bucati si apoi adaug la final cu minus valoarea lor totala astfel incat valoarea intrarii sa fie egala cu valoarea facturii?

Va rog sa ma ajutati pentru ca eu consider corecta o varianta iar departamentul contabilitate alta. Exista implicatii asupra TVA in functie de cum le inregistrez?

Multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: am un credit de nevoi personale cu ipoteca pe 30 ani luat in 02.2012, adica dupa data de 31.10.2011 si conform legislatiei bancare nu il pot refinanta decat printr-un alt credit pe maxim 5 ani. Este normal acest lucru?
Si mai am o intrebare, nu ar fi normal sa pot suplimenta valoarea imprumutata la creditul respectiv daca valoarea ipotecii acopera lejer valoarea sumei solicitate iar veniturile se incadreaza si ele? asta avand in vedere ca mi se pare absurd sa nu pot refinanta ceva pe 30 ani decat in 5 ani.

Multumesc!
Da...ma ajuta un pic link-ul dvs dar nu-mi raspunde la toate intrebarile...(impozitul pe venit este considerat contributie sociala?!....pe declaratia 250 sau 200 venitul net nu se calculeaza scazand valoarea impozitului ci doar a contributiilor sociale)...de acolo ar reiesi ca pentru anul 2014 venitul net se imparte la nr. de luni pana la suspendarea PFA-ului...eu am suspendat PFA-ul in luna a 12 dar din luna a 9-a nu am mai inregistrat venituri pe PFA...sotia a fost in concediu medical pre si postnatal si ni s-a comunicat de pe undeva de la cei de la indemnizatii sau de la contributii sociale ca atata timp cat este in medical pe CIM nu poate fi si pe PFA si nu poate inregistra venituri pe PFA si de aceea nici nu ne-am grabit sa suspendam PFA-ul...Ce putem face, putem face cumva dovada ca veniturile pe PFA sunt inregistrate numai pana in luna 9 si sa ni se calculeze indemnizatia pe 2014 impartind la venitul la 9 sau 10 luni...?
Mai vin cu o precizare, sotia a intrat in medical prenatal si post natal la CIM si nu la PFA, nu avea cum sa intre la amandoua...astfel mi se pare corect ca venitul la PFA pentru anul 2014 sa se calculeze impartit maxim pana la luna 10 si 4 zile din luna 11 cand s-a nascut copilul sau maxim 11 luni ca s-a nascut copilul in luna 11...mai am o intrebare: putea sa inregistreze venituri sotia pe PFA in perioada de concediu prenatal sau postnatal?!
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati la calculul efectiv pentru indemnizatie pe 1 an avand in vedere ca sotia a obtinut atat venituri din PFA cat si din contract indiv de munca si anume:

Copilul s-a nascut pe data de 04.11.2014.
Venit net PFA 23.600 lei pana la aceasta data...iar pe anul 2013 a rezultat un venit net de 500lei/luna.
Venit net CIM 750 lei/luna in ultimii 2 ani.

Daca calculez la CIM 85% din 750 inseamna 637 lei.
La PFA daca raportez venitul de 23600 care a fost realizat in 10 luni la 12 luni ca am inteles ca la PFA ar trebui sa se faca media pe an desi nu mi se pare corect ar rezulta 23600/12= 1966 pe luna timp de 10 luni pana la nasterea copilui + 2 luni pe anul trecut a cate 500 lei si atunci avem: 1966*10 + 500*2 = 20660 venitul net mediu din PFA pe ultimele 12 luni care impartit la 12 luni da 1721 lei/luna * 85% = 1462 lei

Si astfel rezulta indemnizatia: 637+1462 = 2099 lei / luna (dupa calculele mele)

Precizez ca nu mi se pare corect sa se imparta venitul realizat la pfa (pana in luna a 9 defapt cand a intrat sotia in concediu prenatal de la CMI si nu a mai inregistrat venituri nici pe PFA pentru ca am inteles ca nu ar fi corect) la 12 luni si sa se stabileasca astfel venitul net pentru ultimele 10 luni inainte de nasterea copilului aferente anului 2014(adik imi imparti venitul din 2014 la 12 luni si pe urma imi iei in considerare 2 luni din anul trecut adik o referinta de 14 luni cumva?!)
Mai precizez ca pentru dosarul de indemnizatia la PFA am depus o declaratie de impunere privind plati anticipate actualizata in data de 13.11.2014 cu veniturile reale realizate pana la acea data si ca suspendarea PFA s-a efectual incepand cu ultima zi din cele 42 obligatorii de comcediu post natal. Imp0zitul si CAS ul sunt platite integral pt PFA.

Si ca sa fie bine X-( , dupa calulul meu de mai sus pe care il consider la limita minima mi s-a comunicat telefonic ca sotia va beneficia de o indemnizatie de 1800 lei/luna.

Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti daca am gresit cu ceva la calcule...cum se calculeaza pana la urma corect pentru PFA??!!...si ce pot sa fac daca considerati ca valoarea indemnizatie calculata de cei desemnati sa faca acest lucru nu poate fi corecta la suma de 1800 lei.

Va multumesc!
Cu stima,
Alex
Buna ziua, vreau sa inchei un nou credit ipotecar in 2015 si pe scadentar am pe luna la inceput rata 61 lei si dobanda 205 lei...ajung la un nivel egal abia in luna 191 din 360...este ok conform noului cod civil sa achit 61 rata si 205 dobanda la inceput si nu invers!?
lucianrosca a scris:

Parerea mea e ca acolo unde statul nu vrea sa se amestece (sectorul bancar, in speta), ar trebui ca economia de piata sa functioneze. Presupun ca daca lumea ar citi atent contractele inainte de semnare si ar refuza sa ia credite in orice conditii, atunci bancile ar fi obligate sa vada care e problema de nu au clienti. Cand ar constata ca nu au clienti din motivul X, e destul de posibil sa elimine acea clauza abuziva, la un moment dat.


Pai citesti contractu, esti constient de ce scrie acolo dar tot nu prea ai de ales si semnezi...:))...si cred ca asta e situatia pt majoritatea imprumutatilor la banci...in cazul acesta cred ca nevoia individuala bate clar nevoia generala ca sa poti sa stai sa nu faci credit ca poate se mai gandesc si altii sa refuze conditiile bancilor...nu prea avem timp pt asa ceva..sper sa am o parere gresita dar ma indoiesc...