avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Activitate claudiuss

Activitate claudiuss

In luna iulie a decedat bunica mea (mama tatalui meu), iar in luna septembrie a decedat si tatal meu. Mentionez ca este tatal meu vitreg care m-a crescut si m-a intretinut de la varsta de cinci ani.
Potrivit legii, in cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
La acordarea zilelor libere platite de catre angajatori se va tine cont de dispozitiile cuprinse in art. 61 alin. (1) din contractul colectiv de munca la nivel national pe anii 2007-2010, contract care, potrivit dispozitiilor art. 11 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 130/1996 se aplica pentru toti salariatii incadrati in toate unitatile din tara.
Am facut cerere, am depus copie de pe certificatele de deces, daca este nevoie pot depune si declaratie pe propria raspundere cum ca a fost tatal meu vitreg si respectiv bunica mea.
In situatia in care au decedat tatal meu vitreg (care nu m-a adoptat) si mama acestuia (bunica mea), eu am dreptul la acordarea zilelor libere platite conform CCM?
Este indreptatit anagajatorul sa nu-mi acorde zilele libere platite?
Care prevederi pot fi coroborate pentru a putea beneficia de aceste drepturi?