avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate ailioiu

Activitate ailioiu

Răspuns la discuția Program 392B
Pe site-ul anaf s-a actualizat ieri fișierul pdf.
Fișierul completat se salvează pur și simplu pe CD/USB. La Administratie, programul lor știe să preia datele din pdf-ul de acolo. Toată această chestie cu CD-ul are ca scop să nu mai stea funcţionarul să scrie de mână.
Răspuns la discuția Declaratia 392B
Pe site-ul anaf s-a actualizat fișierul ieri
Bună ziua, din nou!
Cum se întregistrează în RJIP o factură (abonament internet) care conţine şi un sold anterior, care a fost deja plătit şi înregistrat la data plăţii?

Exemplu:
- factura 1/20.02.2014, în valoare de 10 lei, scadentă la 31.03, plătită la 31.03.
- pe 31.03 s-a înregistrat plata în RJIP
- factura 2/20.03.2014 are pe ea sold anterior 10 lei, valoare curentă 10 lei, total 20 de lei, scadentă la 30.04.2014.

Cum se înregistreaza factura 2?
Multumesc
Mulţumesc pentru răspunsuri. Cred că pe undeva s-a rupt firul. N-aş vrea să devin (şi mai) enervant, dar nu mi-e clar.

Aşadar:
- eu sunt neplătitor de TVA în Romania. Am CUI românesc şi CIF intracomunitar.
- clientul confirmă că facturează cu TVA în Spania şi fără TVA în UE. VIES nu validează CIF-ul lui.

Mulţumesc anticipat pentru o ultimă lămurire:
- Ce cod folosesc pe factură?
- facturez fără TVA ?
- ce menţiune fac pe factură, referitor la TVA?

ROBERTBLUE81 a scris:
1. Tranzactie intre neplatitori de tva. Fara tva. Facturati cu cuiul dvs( nu codul de tva) Nu aveti nici o obligatie declarativa.


Ce diferenţă este pentru mine şi pentru client dacă folosesc pe factură CUI-ul românesc de neplătitor de TVA sau CIF-ul pentru prestări intracomunitare?

Mulţumesc.
ROBERTBLUE81 a scris:
- "beneficiarul este persoana juridica din UE fara cod VIES valid"; se factureaza fara tva cu cuiul firmei ( nu codul de tva intracomunitar) Nu plateste nimeni TVA. Operatiunile intre neplatitori d etva in UE nu sunt restrictionate de codul VIES.


Dacă e "persoană juridică din UE fără cod VIES valid", poate să fie plătitor de TVA la el în ţară, nu? Dv aţi zis mai sus că e o "operaţie între neplătitori de TVA". Rămâne valabilă regula?

Cred că o schemă logică cu cazurile posibile, eventual sub forma unei aplicaţii web prin care selectând datele să se ajungă la soluţie, ar fi întâmpinată cu urale de comunitatea PFA-urilor.

Mulţumesc anticipat.
Mulţumesc pentru răspuns, situaţia de la 1 se aplică şi în cazul facturării către o firmă din afara UE?

De asemenea, dacă se poate, vă rog să mă îndrumaţi către un articol din Codul Fiscal unde sunt date aceste reguli. Eu am citit şi răscitit diverse părţi din Cod, dar nu am reuşit să-mi dau seama unde se explică. Vreau să sper că n-am găsit eu, şi nu că nu mp duce capul.

Mulţumesc anticipat.
Răspuns la discuția Prestari servicii intracomunitare
xerxes a scris:

da, este bine fara tva, locul prestarii fiind considerat a fi belgia, adica locul unde este situat imobilul in care se monteaza tamplaria.


Deci, atunci când
- un furnizor român, neplătitor de TVA, înregistrat în ROI-ul românesc
- livrează servicii pentru care locul prestării este sediul clientului, în UE
- iar clientul este plătitor de TVA, fără cod TVA valid în VIES
-> furnizorul facturează fără TVA

Este corect?
Factura se declară în 390? Dar în 301?

Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema, similară:

PFA neplatitor de TVA, inregistrat in scopuri de TVA conform cod fiscal 153^1, inregistrat in ROI furnizeaza servicii (traduceri) catre o firma din Spania.
Clientul a transmis un CIF din Spania, care este raportat ca invalid de catre VIES, dar este valid pe site-ul registrului comertului din Spania.

Clientul spune ca VIES nu recunoaste codul lor de TVA pentru ca "nu au facut pana acum tranzactii intracomunitare". Probabil ca nu sunt inregistrati pentru operatiuni intracomunitare?

1. Cum trebuie intocmita factura (cu sau fara TVA) si ce mentiune trebuie facuta pe factura referitor la TVA?

2. Pentru clientii UE confirmati de VIES, scriu (la cererea lor) "Reverse charge according to directive 77/388 EEC article 28c" - e corect?

Multumesc.
Bună ziua, mai am o situaţie care-mi dă dureri de cap.

Cum se înregistrează o FACTURÃ PRIMITÃ pe numele PFA-ului sau CHITANŢÃ, care conţine poziţii deductibile integral, poziţii deductibile parţial şi poziţii nedeductibile, iar aceste cheltuieli sunt de tipuri diferite?
De exemplu, am pe o factură de la M3tro: rechizite (deductibile integral), consumabile auto (deductibile 50%) şi altele (nedeductibile)?

Dacă esunt cheltuielile deductibile (total sau parţial) erau de un singur tip, valoarea totală a facturii apărea în fişa pentru operaţiuni diverse a tipului respectiv de cheltuială şi în RJIP.
În acest caz, unde se trece valoarea totală a facturii în afară de RJIP?

Mulţumesc.