avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Activitate AIRDD

Activitate AIRDD

Buna ziua! Am fost logodita cu un barbat. Ne-am despartit si eu am ramas insarcinata si am nascut un copil. A refuzat recunoasterea lui si l-am inregistrat doar pe numele meu fara tata. Acum tatal ar vrea sa isi recunoasca copilul si spune ca vrea sa facem testul de paternitate si sa initieze el actiunea si sa plateasca testul. Mentionez ca ne-am despartit cand eu eram in luna a patra de sarcina, iar acum copilul are 3 luni. Nu s-a interesat de mine, nu a vrut sa vina sa vada copilul si am suportat integral toate cheltuielile copilului si ale mele legate de sarcina incepand din luna a patra. Tatal are profesie liberala si venit net de cca 1000 lei/luna rezultat din declaratia unica.
Cat ar fi pensia alimentara minimala darorata copilului?
Pe ce cale il poate recunoaste acum?
Pot cere custodie unica avand in vedere neimplicarea lui?
Daca eu decedez cat e minor si e recunoscut de tata poate dispune de bunurile mele avand in vedere faptul ca drepturile copilului pe bunurile mele le va avea cand implineste 18 ani?
Multumesc anticipat!
Buna ziua! Sunt o persoana care am beneficiat de ajutor de somaj pana in data de 31.12.2014. In prezent nu mai inregistrez niciun venit, dar as dori sa stiu cum pot plati asigurarea de sanatate (sunt la casa OPSNAJ), respectiv cum se procedeaza (se face contract sau ce acte sunt necesare si unde se depun), unde se plateste.
Multumesc anticipat
Buna ziua! Am inteles ca in baza OUG 33/2008 si 156/2007 s-ar acorda despagubiri constand in titluri de stat pt posesorii libretelor de economii cu dobanda si castiguri auto care pana in data de 15.02.1992 au efectuat depuneri la CEC, conturile indeplinind conditia neafectarii soldului initial.

Avem si noi astfel se librete, insa am uitat in timp de ele si as dori sa stiu daca la data actuala se mai poate obtine despagubirea si care ar fi caile legale de urmat.
Multumesc anticipat!
Buna seara. Am o intrebare: in cazul unei firme fara activitate de la infiintare din 2007 (implicit fara niciun venit din nicio activitate) si pana in prezent cu CAEN 7022 consultanta in afaceri si management, in prezent platitoare de impozit pe venit trebuie sa depun declaratia 010 pt a trece la impozit pe venit? Mai mult firma a fost suspendata in perioada 01.05.2009 si 01.05.2012. Multumesc anticipat