avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Activitate sergiulica

Activitate sergiulica

Buna ziua!am si eu o intrebare la care va rog din suflet sa imi raspundeti.as dori sa ma pensioneaz anticipat,dar nu am gasit decat 3 art. despre pensia anticipata in legea 19.Intrebarea mea este mai exista vreo lege care reglementeaza in mod special pensia anticipata?am auzit ca ar exista o legea 12 dar nu am gasit nimic.
Va multumesc din suflet celor care imi vor raspunde
Răspuns la discuția concediu de odihna
multumesc.eu sunt angajata pentru prima data si doamna de la personal mi-a spus ca am dreptul la CO dupa 11 luni,avand in vedere ca nu am lucrat.are dreptate?
Buna Dimineata!!am si eu o intrebare...dupa cat timp am dreptul sa iau concediu de odihna,avand in vedere ca sunt angajata din februarie 2008?si care este textul de lege unde pot sa citesc amanunte?
va multumesc anticipat pentru raspuns....
va mai deranjez cu o problema..stie cineva unde pot gasi material referitor la o lucrare de disertatie intitulata transferul persoanleor condamnate? la biblioteca nu e decat o carte cu legea 302.va multumesc mult
Discuție nelamurire
Buna ziua!am si eu o intrebare...am fost citat intr-un proces ca parte vatamata(in apel,intimat) si nu m-am prezentat.Acum am aflat ca procesul s-a amanat pentru indeplinirea procedurii de citare.Am uitat sa precizez ca alaturi de mine mai sunt citate ca parti vatamate si alte institutii.Intrebarea mea e e posibil ca vreuna din parti sa nu fi fost citata/?sau de ce s-a amanat pentru indeplinirea procedurii de citare?trebuie sa ma prezint obligatoriu?procesu e cu un furt si mi-am recuperat paguba.ca ma sfatuiti?va multumesc anticipat...
Buna Dimineata!Am o prietena care a terminat facultatea de drept si s-a angajat din feb la o soc ca si consilier juridic.Societatea a fost citata ca intimat-parte vatamata intr-un dosar cu furt calificat.Va rog sa imi spuneti cand se prezinta la proces ce trebuie sa aiba la ea?eu stiam ceva de un mandat pe care i-l da societatea sau ala trebuia trimis inainte la tribunal?nu stiu exact ce sa ii spun asa ca va rog pe voi sa ma lamuriti.Precizez ca ea nu este inscrisa in colegiu inca.Si daca aveti si un model de mandat,va rog frumos sa il postati
Va multumesc anticipat pentru raspuns
Răspuns la discuția nelamurire
o singura intrebare mai am va rog.De ce nu avea voie sa ne repreyinte acel consilier juridic?Multumesc frumos pentru sfaturi
Răspuns la discuția nelamurire
Acele despagubiri de care vorbeam reprezinta contravaloarea evaluarii terenului,evaluare ce a fost facuta pe baza unui proces verbal.

in prima instanta am avut un consilier juridic angajat la soc noastra care ne-a reprezentat in instanta.Noi nu am vrut sa luam nici un teren pe nedrept si am considerat ca o data ce am achitat acele despagubiri,care era o suma deloc de neglijat la acea data am considerat ca acel teren ni s-ar cuveni.Si inca o data,noi nu vrem sa dam in judecata mostenitorii fostului proprietar ci vrem doar sa aflam cine sunt ei,pentru a putea duce tratative,cine stie poate cumparam terenul direct de la ei..nu vrem sa luam pe nedrept ceva de la nimeni...

Nu postati mesaje consecutive... Asa ca v-am unit cele doua mesaje. Conform Regulament, puteti edita mesajul precedent daca doriti sa adaugati ceva.
Răspuns la discuția nelamurire
am uitat sa va precizez ca terenul a fost dat in folosinta gratuita si nelimitata unei societati cooperatiste,prin decret semnat de raposatu,iar noi am platit despagubiri CAP pentru aceasta trecere in folosinta..din decret se intelege ca ei au pastrat proprietarea si cum CAP s-a desfiintat primaria si-a luat in proprietate terenul .In 2000 noi am dat in judecata Consiliul local nu mostenitorii fostului proprietar pentru am considerat ca si-a trecut in proprietate un teren care nu ii apartinea tinand cont ca noi am platit acele despagubiri.Abia la sfarsitul anului trecut noi am aflat ca terenul respectiv a fost revendicatt.Am putea sa trimitem iar o adresa la primarie si sa ne comunice cine sunt actualii proprietari?ei au in evidenta lor cine sunt?sau de cine a fost revendicat terenul?Ma gandesc ca,daca ei ne-ar spune am putea duce tratative cu actualii proprietari sa cumparam terenul de la ei.Nu stiu..intreb..poate nu au aceasta obligatie si trimit adresa degeaba...
Discuție nelamurire
Buna ziua!am sa va prezint pe scurt urmatoarea siruatie!In anul 1969,mi s-a atribuit in folosinta nelimitata si cu titlu gratuit un teren(prin decret ) dupa ce am achitat despagubiri de 11.650 lei despagubiri unui cap(care la randul lui il detinea in urma unei exproprieri).In anul 2000 primaria imi trimite o adresa prin care spune ca terenul este in proprietatea lo iar ca urmare i-am dat in jud prin care am cerut sa mi se recunoasca dr de proprietate asupra terenului.Nu am avut castig de cauza pentru ca mi s-a respins ca nefondat si apelul.In luna nov a anului trecut am primit o adresa de la primarie prin care mi se comunica faptul ca respectivul teren pe care il detineam a fost restituit catre mostenitorii fostului proprietar.
Intrebarea mea este pot sa cer printr-o adresa la primarie sa mi se comunicae care sunt actualii proprietari ai terenului?Sau sa ii dau iar in jud?dar hot data in apel,care a devenit definitiva si irev,pentru ca nu am decl recurs,nu are autoritate de lucru judecat?va rog mult sa ma lamuriti pentru ca sunt pe cale sa imi pierd terenul...sau sa imi spuneti ce acte normative sa citesc...va multumesc anticipat pentru raspuns..revin cu detalii daca este necesar