avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Activitate allyssa

Activitate allyssa

Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
iuli_c a scris:

allyssa a scris:

Eu nu stiu ce sa fac, daca sa mai invat sau nu. Ma simt deprimata, sa nu mai indraznesc sa sper la nimic mai bun. Am discutat cu sotul si se pare ca nu prea este dispus sa vina dupa mine, in cazul in care as lua la INM iar la sfarsitul celor 2 ani, nu as reusi sa prind un loc pe aproape de Bucuresti, ca sa fac naveta. Avem casa, o parte din familie in Bucuresti, suntem legati de orasul asta in toate formele. Ma oftic. Mi-am dorit atat de mult si cat am fost singura, cand nu eram impreuna, am tras de mine sa invat cat am putut. Acum ma bombane cand ma aude ca imi iau carti. Imi puteti spune, din auzite macar, daca pentru absolventii INM-ului se poate realiza mutarea la cerere pentru reintregirea familiei? Sunt sanse sa se scoata locuri pe Bucuresti sau pe aproape in anii urmatori? Sa imi fac un plan de bataie, ca ma deprima sa accept ca n-am nici o sansa de mai bine.


iti deconteaza benzina ,poti sa faci naveta zilnic la Bucuresti cu masina personala,sunt convins ca gasesti un loc in limita a cel mult 50 -70 de km in jurul capitalei.multi procedeaza asa dupa ce intra in sistem.Nu te speria .....ca e rezolvabila problema!In capitala se elibereza rapid posturile chiar dc nu prinzi la repartitie.CSM iti aproba trsnsferul deoarece nici ei nu au interes sa-ti plateasca naveta /chirie cand poti sta fara costuri pt sistem la tine acasa!
spor la invatat!:)



Sper sa fie asa. Am ajuns la concluzia ca nu ma lasa inima sa renunt, chiar daca asta va implica drumuri zilnice de cateva zeci de km. As regreta toata viata ca nu am incercat pana la capat. Asta imi doresc si trebuie sa se realizeze.

Multumesc mult pentru incurajari, iuli_c si _Fleur_!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2015
iulia_sabi a scris:

26 aprilie exam, 53+10 locuri...conferinta on line pe site csm


Este vreo posibilitate sa stim dinainte despre ce locuri este vorba? Sa intuim macar?
Eu nu stiu daca reusesc sa ma pregatesc pana la acea data, dar ma gandesc ca ar fi o cale catre cei 5 ani vechime in functie juridica si catre magistratura. 6 luni de scolarizare nu e o perioada enorma si n-ar fi mare diferenta fata de venitul meu actual la terminarea scolii.
Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine.
Am inteles asa: scolarizarea dureaza 6 luni.
La repartitie,te trimit in ordinea mediilor, in functie de alegerea ta si in functie de locurile disponibile la acel moment? Sau cum e procedura la incheierea SNG-ului cu repartitia?
Ce sanse sunt sa mai scoata locuri pe-aproape de Bucuresti? Nu sper in Bucuresti, ca deja ar fi de vis dar nu as vrea sa ajung la cucuietii din deal (presupunand prin absurd ca as fi admisa).
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Eu nu stiu ce sa fac, daca sa mai invat sau nu. Ma simt deprimata, sa nu mai indraznesc sa sper la nimic mai bun. Am discutat cu sotul si se pare ca nu prea este dispus sa vina dupa mine, in cazul in care as lua la INM iar la sfarsitul celor 2 ani, nu as reusi sa prind un loc pe aproape de Bucuresti, ca sa fac naveta. Avem casa, o parte din familie in Bucuresti, suntem legati de orasul asta in toate formele. Ma oftic. Mi-am dorit atat de mult si cat am fost singura, cand nu eram impreuna, am tras de mine sa invat cat am putut. Acum ma bombane cand ma aude ca imi iau carti. Imi puteti spune, din auzite macar, daca pentru absolventii INM-ului se poate realiza mutarea la cerere pentru reintregirea familiei? Sunt sanse sa se scoata locuri pe Bucuresti sau pe aproape in anii urmatori? Sa imi fac un plan de bataie, ca ma deprima sa accept ca n-am nici o sansa de mai bine.
Răspuns la discuția INM 2015...ADMITERE!!!
Este posibil ca aceia notati cu punctaj 0 sa nu se fi prezentat la examen si asa sa se explice? Am avut in sala 2 persoane, cred, care au lipsit. Nu am avut rabdare sa ma uit iar pe tabelul ala kilometric sa vad daca sunt trecuti in mod distinct cei ce nu s-au prezentat sau chiar au facut 0 puncte.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
V-ati apucat de invatat civilul dupa tematica celor care dau examenul de acum, din iarna?
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
aha, cred ca am inteles. era vorba despre verificarea legalitatii si temeiniciei arestarii dupa ce a fost luata masura anterior? dar totusi, despre ce incheiere casata si trimisa spre rejudecare vorbeste omul asta?
merci, isis, pentru lamuriri.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Intrebare la Procedura Penala - INCOMPATIBILITATE:
in udroiu, la pg. 104, zice asa: in cazul in care judecatorul fondului se pronunta asupra legalitatii si temeiniciei starii de arest, iar ulterior, incheierea este casata cu trimitere spre rejudecare, apreciem ca acelasi judecator poate participa la o noua dezbatere asupra starii de arest, nefiind incident cazul de la art 47 al 1 de incompatibilitate, intrucat acesta nu s-a pronuntat asupra fondului cauzei, ci asupra existentei unei suspiciuni rezonabile cu privire la savarsirea unei infractiuni si a necesitatii privarii de libertate in conditiile subzistentei temeiurilor arestarii sau aparitiei unor temeiuri noi.

deci, daca eu-judecator (care voi judeca si fondul ulterior) ma pronunt asupra masurii arestarii si dispun arestarea invinuitului/inc., iar in recurs se constata ca hotararea mea a fost aiurea si mi se trimite spre rejudecare cauza, nu sunt incompatibil sa judec din nou aceeasi propunere de arest.prev., pe aceleasi probe,temeiuri?

lamuriti-ma si pe mine, va rog.
ca din tratatul lui neagu, la pg. 402, am inteles altceva.


aaaa, si tot la udroiu: zice ca judecatorul care a luat parte la solutionarea cauzei in prima instanta este incompatibil sa solutioneze si revizuirea.
in Neagu, zice ca nu este incompatibil sa solutioneze revizuirea intemeiata pe art. 394 lit. a (imprejurari care n-au fost cunoscute de instanta la solutionarea fondului) judecatorul care a solutionat cauza in prima instanta.
deci, cum ramane?


Răspuns la discuția Admitere INM 2012
:help:
De pe ce carte invatati competenta generala a instantelor judecatoresti la procedura civila? Eu am boroi si v.m.ciobanu, cursul selectiv editia a 4a, din 2009, dar am senzatia ca s-au modificat multe de atunci pana acum.
editia a 5a e mai pusa la punct, cumva? merita sa o comand? sau e aceeasi marie cu aceeasi palarie?
merci si spor la recapitulat, invatat etc.:coffee:
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Am facut 81 anul acesta la rationament. E binisor, daca si la examen voi face tot cam atat, va fi ok. Cred ca mai degraba ar trebui sa ne preocupe celalalt test grila, din cele 4 materii. Eu deja am creierii terci si de vreo luna nu mai am chef sa ma ating de nici o carte, am asa o reactie de respingere la tot ce inseamna invatat :closedtopic:
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Tocmai!
Si cred ca majoritatea stim sau presupunem ce inseamna sa ai un sef sa-ti puna betze-n roate sau pentru faptul ca pleci (sau ca te crezi mai bun decat "noi", daca vrei sa pleci-chestie auzita cu propriile urechi), sa se poarte aiurea cu tine.
In aceste vremuri grele, nu e indicat sa te expui cu acte de bravura, ca nu ai nici o certitudine ca la finalul examenului nu te vei intoarce la locul de munca, cu coada-ntre picioare.
Cred ca ar trebui sa trimitem CSM-ului un memoriu pe aceasta tema, daca vor binevoi sa inteleaga situatia.