avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 270 soluții astăzi
Forum Activitate leleti

Activitate leleti

Am incheiet un CONTRACT DE INTRETINERE cu mama mea in urma caruia eu o sa-i asigur cele necesare alimente,hrana,medicamente etc.)pana la sfarsitul zilelor iar ea imi va da casa.Intrebarile mele ar fi ;
1.Este diferenta intre un CONTRACT DE INTRETINERE si un CONTRACT DE VANZARE CUMPARARE CU CLAUZA DE INTRETINERE?
2.Acest CONTRACT DE INTRETINERE poate fii modificat (de catre mama mea)?
3.Dupa decesul mamei ,sora mea ar putea °ataca° acest CONTRACT DE INTRETINERE?
VA MULTUMESC FRUMOS!
Am devenit proprietara unei locuinte In urma incheierii unui CONTRACT DE INTRETINERE ( in fata unui notar)facut cu mama mea.Intrebarea mea este daca pot sa girez cu aceasta locuinta iar daca dupa moartea mamei sora poate °sparge ° acest act? VA MULTUMESC!
Acum cativa ani sora mea a obtinut un credit imobiliar pentru cumpararea unei locuinte.Am decis ca va fii a mea motiv pentru care am platit toate ratele pana in momentul de fata (locuinta fiind pe numele surorii) .Intrebarea mea este ce act se poate face prin care sa devin eu proprietara (avand in vedere ca locuinta este ipotecata pana in momentul achitarii intregii sume).Va multumesc fumos!
M-am despartit de sotul meu in urma cu 5 ani eu luand baietelul in varsta de 1 an.In tot acesti ani sotul nu a contribuit cu nimic la cresterea copilului.In urma divortului (acum 2 ani) s-a hotarat ca tatal sa-i plateasca copilului pensie alimentara,lucru care nu s-a intamplat si dreptul sa-l viziteze.Intrebarea mea este ce ar fii de facut pentru a obtine drepturile copilului? Va multumesc frumos!
In urma cu o saptamana eu si mama mea am semnat un contract de intretinere in urma caruia eu m-am angajat sa-i ofer toate cele necesare traiului zilnic pe tot restul vietii iar la decesul ei sa suport cheltuielile de inmormantare,iar ea imi va lasa casa .Intrebarea mea este daca acest contract de intretinere este acelasi cu contractul de vanzare cumparare cu clauza de intretinere? Va multumesc frumos!