avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 253 soluții astăzi
Forum Activitate beti66

Activitate beti66

Răspuns la discuția popriri pe contul de salariu
Buna seara
Luna aceasta m-am intalnit si eu cu aceeasi problema.Din aceasta luna am poprire pe salariu
,dar am si cardul blocat. Au dreptul sa faca lucrul acesta?
Exista un dosar de reincredintare (de la sot)
O sa fie cineva prezent acolo. Mai nasol era daca nu aveam net , cum aflam de aceasta reincredintare?
Domiciliu stabil am 9si eu si fata avem domiciliu stabil in Spania nu ca el) , servici am , nici nu se pune problema ca acest copil cat a stat la mine sa nu fi fost spalat , sa nu aibe haine curate , etc. Mai nasol este la el sta la tara , la o curte care nu are canalizare , apa curenta etc . Singurul motiv ar fi ca el nu poate sa se mai intoarca in Spania (are datorii foarte multe , are plangeri la politie etc)
Este normal ca nu o sa bage acest motiv .
In Romania sunt recunoscute declaratiile facute in fata unui notar?Probabil ca o sa am nevoie de martori , iar acestia sunt aici in Spania.
La aceasta reincredintare o sa-i ceara si parerea fiicei?

Va multumesc anticipat!
Va multumesc pentru raspunsdespre .
Despre acest proces de reincredintare am aflat de pe net banuiesc ca o sa primesc o instiintare .
Daca nu primesc nicio instiintare este vre-o problema daca nu ma prezint?
Buna ziua
Sunt divortata in Spania , am primit custodia fetei iar hotararea de divort si custodia sunt definitive si executorii.
Hotararea de divort si custodia au fost recunoscute in R omania.
Sotul mai poate sa atace aceasta hotarare in Romania chiar daca a fost de acord cu cea din Spania .?Poate sa ceara reincredintarea minorului in romania?

Va multumesc anticipat! .
Buna ziua,
Sunt divortata in Spania , iar in urma div. am obtinut custodia copilului . Actele de divort sunt trimise in Rom. pentru recunoastere. Data s-a fixat la sfarsitul lunii , dar in urma unor acte depuse la tribunalul din Rom. , termenul a fost pus mai devreme cu doua sapt.
Va rog sa-mi spuneti cum este posibil ca noua data sa o aflu de pe net?Nu trebuia sa primesc o instiintare?
Cum este posibil ca pe doua site-uri noua mea data este diferita?Pe un site este 14 iar pe al doilea 13 ( octombrie) .
Buna ziua !
Va multumesc inca o data pentru raspuns.
Aveti mare dreptate in ceea ce priveste problemele legate de copil.
Problema este ca tatal nu vrea sa inteleaga aceste lucruri , ca tot scandalul pe care il face afecteaza mult fetita.Cat despre conciliere nu mai poate fi vorba deoarece cand am fost sa vad fetita am fost batuta injurata ,bruscata de catre el,si toate astea in fata copilului nepasandu-i de faptul ca ea asculta si vedea toate aceste lucruri.
Am fost cu politia si cu protectia copilului,dar tot ceea ce au facut dansii nu este decat un proces verbal ,in care el declara ca cunoaste hotararea instantei spaniole dar refuza sa o respecte.Deasemenea spune ca ma lasa sa imi VIZITEZ fata ceea ce nu este adevarat.
Nu exista o lege in romania care ar putea indeparta copilul de el pana ce se pronunta tribunalul romanesc?Pentru a nu o supune stresului psihic?chiar daca ar fi o terta persoana.
Care sunt demersurile pe care trebuie sa le urmam?Dat fiind ca eu trebuie sa plec inapoi in spania.la lucru
Va multumesc mult pentru raspuns .
Ce inseamna daca hot. jud. este legal intemeiata?
La divort a participat si sotul si a fost de acord cu tot ce s-a spus la tribunal. Actele de divort sunt semnate de amandoi iar regimul de vizita este in favoarea tatalui . Problema este ca in vacanta de vara el avea dreptul sa vina cu fata in Rom. , si binenteles ca a venit dar nu mai vrea sa o aduca in Spania . Pe langa faptul ca nu vrea sa o aduca in Spania ( fata trebuia sa inceapa scoala, este in clasa a 5 a , in Spania) nu ma lasa sa iau legatura cu ea.
Pe unde am fost toata lumea mi-a spus sa astept ca actele sa iasa din tribunal . Pana atunci nu am ce sa fac .
Ar fi super "rau" daca ar fi chemata la tribunal ,fata a participat la un scandal mare care a avut lac intre mine , sotul si bunica care a crescuto , este dezorientata , nu stie ce vrea .
Buna ziua!
Sunt divortata in Spania , anul acesta , si am obtinut custodia fetei .
Atat eu cat si copilul avem domiciliul stabil in Spania . La ora actuala , actele de divort sunt in Tribunalul romanesc pentru recunoastere ( hotararea de divort si custodia sunt definitive si executorii) .
Va rog sa-mi spune -ti este adevarat ca Tribunalul romanesc trebuie sa o cheme pe fata pentru " intrebarea " cu mama sau cu tata , chiar daca hotararea este definitiva? Termenul de judecata este la sfarsitul lunii octombrie iar fata face 10 ani la inceputul lunii octombrie si se afla in Romania.
Discuție NERESPECTAREA
BUNA ZIUA,
IN URMA DIVORTULUI FACUT IN SPANIA , AM OBTINUT CUSTODIA COPILULUI .( ATAT EU CAT SI COPILUL SUNTEM REZIDENTI SPANIOLI ) . CONFORM PROGRAMULUI DE VIZITA , TATAL S-A INTORS CU COPILUL IN ROMANIA, URMAND SA SE INTOARCA IN SPANIA LA SFARSITUL LUNII AUGUST . ( CUSTODIA O ARE MAMA) .
ACTUL DE DIVORT (DEFINITIV SI EXECUTORIU) SI CUSTODIA AU FOST TRIMISE IN ROMANIA PENTRU RECUNOASTERE.
DIN PACATE AM FOST NEVOITA SA MA INTORC IN ROMANIA DEOARECE SOTUL NU DORESTE SA -MI DEA COPILUL.ACEST COPIL , PESTE DOUA SAPTAMANI , TREBUIE SA INCEAPA SCOALA IN SPANIA , ESTE IN CLASA A PATRA.
INTREBAREA MEA ESTE : IN ROMANIA NU AM NICI UN DREPT CA SA-MI VAD COPILUL ?
AM FOST LA DOMICILIUL TATALUI CA SA-MI IAU COPILUL . AICI AM AVUT PARTE DE JICNIRI , BATAI SI AMENINTARI. NU AM PUTUT SA MERG CU NICI UN POLITIST DEOARECE INCA NU AU IESIT ACTELE DIN TRIBUNALUL ROMANESC.
IN ACEASTA TARA MAMA NU ARE DREPTUL SA-SI VADA COPILUL?
CE POT FACE CA SA-MI POT RECUPERA COPILUL , SA-L TIN LANGA MINE PANA O SA IASA ACTELE ?