avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 348 soluții astăzi
Forum Activitate ionela_07

Activitate ionela_07

Exista o lege noua (de cateva zile) aplicabila pentru o perioada de doar 1 luna, care ar prevedea ca mod de calcul pentru pensionare suma dintre varsta si vechimea in munca sa fie minim 80 . Unde as putea gasi continutul acestei legi?
Va rog mult sa imi spuneti in ce conditii ma pot pensiona avand o vechime in campul muncii de 31 ani si varsta de 55 ani.
Multumesc.
Asa este, insa discutia a aparut in urma calculului 16 ( ture) X12 (ore) =192 ore - 176 ore norma de baza = 16 ore suplimentare (fara a se tine cont de faptul ca 4 ture au fost efectuate in zile de sambata sau duminica).
Vreau sa cred insa ca vor intelege si dansii legea asa cum ati expus-o si dumneavoastra dealtfel, pentru ca mie imi e foarte clar.
Va multumesc mult!
ionela_07 a scris:

In situatia in care, lucrand in ture de 12/24, respectiv 12/48, nu am cum sa efectuez cele 40 ore/saptamana , insa lucrez si in week-end conform aceluiasi grafic fara a avea acele zile de repaus saptamanal. In acest caz, activitatea prestata in zilele libere (sambata si duminica) se dubleaza ?
Mai concret, in luna septembrie am efectuat 12 ture a 12 ore = 144 ore,
iar in weekend, (4 ture a 12 ore) X2 =48X2 = 96 ore .asta inseamna ca in total am efectuat 240 ore, si deci 64 ore suplimentare ?


Imi cer scuze pentru insistenta, insa am nevoie de inca o lamurire.
Eu am inteles cum stau lucrurile. Insa, in urma calculelor facute la departamentul salarizari al unitatii la care lucrez, mi s-a adus la cunostinta faptul ca doar orele care intrec norma de baza sunt considerate ore libere, indiferent de graficul si zilele in care imi prestez activitatea, si deci, in loc de 64 ore suplimentare am doar 16.
Poate fi corect? Ceea ce stiu este ca la nivel de unitate nu exista CCM care sa prevada acest mod de calcul.
In situatia in care, lucrand in ture de 12/24, respectiv 12/48, intr-o luna nu am cum sa efectuez cele 40 ore , insa lucrez si in week-end conform aceluiasi grafic fara a avea acele zile de repaus saptamanal. In acest caz, activitatea prestata in zilele libere (sambata si duminica) se dubleaza ?
Mai concret, in luna septembrie am efectuat 12 ture a 12 ore = 144 ore,
iar in weekend, (4 ture a 12 ore) X2 =48X2 = 96 ore .asta inseamna ca in total am efectuat 240 ore, si deci 64 ore suplimentare ?