avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate ciaurel

Activitate ciaurel

Răspuns la discuția Distanta legala intre case vecine
electricnel a scris:

Toata lumea vorbeste despre distanta intre case vecine. Se pare ca problema este reglementata de Codul Civil, Legea 50/1991 republicata, Ordin 536/1997, etc.....dar distanta dintre curtea mea si o parcare, pe care Primaria sector 6 o construieste, cat trebuie sa fie?...sau ce lege reglementeaza acest lucru?....poate Primaria sa faca parcare chiar langa gardul meu?...ce pot face eu in asemenea situatii?


Buna ziua

Casa mea e pa granita cu terenul vecinului.Mbele case au fost construite in anii 40 cand fostii propietari au fost neamuri si au fost deacord de a se construi in aceste conditii.Vecinul si-a daramat casa veche si si-a construit una noua care depaseste cu acoperisul lui scocul meu.Stalpii de sustinere al acoperisului sunt la o distanta de cca. 30 cm de zidul meu dar acoperisul este peste al meu.Pe langa asta a folosit podul meu pt a-si lucra la acoperis descoperindu-mi acoperisul cu de 2 randuri de tigla(viol de domiciliu).Fiind plecat din tara asta am aflat de la vecini.
Care sunt conseciintele??Cine e in masura sa verifice daca s-au respectat regulile de constructie?
Multumesc