avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate grecescu_andreea

Activitate grecescu_andreea

Buna seara!Sunt angajata unei firme in data de 16.10.2008 pe postul de economist la jumatate de norma.De curand am aflat ca sunt insarcinata in 3 luni jumatate, dar se pare ca firma va fi inchisa,.isi va restrange activitatea, adik va inchide punctul de lucru la care sunt eu angajata..firma a fost instiintata de sarcina mea si a luat cunostiinta despre acest lucru.ce solutii sunt in cazul meu ca sa pot face un an de munca anterior nasterii copilului,, din care sa obtin venit.pentru a putea lua in continuare indemnizatia? se poate ca firma daca va inchide la 01.07.2009 dupa cum se preconizeaza, sa ma dea in somaj daca eu voi avea atunci 8 luni lucrate la jumatate de norma?daca se poate , atunci somaju pe ce perioada mi se va acorda ?siii se va lua in calcul ca si vechime si ca venit astfel putand sa mai obtin indemnizatia?Sunt cam disperata in situatia aceasta pentru ca din cate stiu eu nu ar avea cum sa ma dea afara dar....nu stiu nimik legat de lucru acesta cu inchiderea unui punct de lucru ce se va intampla cu o angajata insarcinata care Nu are 1 an lucrat la norma intreaga :( Va rog frumos sa ma ajutati cat mai urgent posibil cu un raspuns cat se poate de solutia optima!!!
VA MULTUMESC ANTICIPAT!!! Am vrut sa mai mentionez si faptul ca la momentul finalizarii studiilor superioare am primit somaj 6 luni de zile ca proaspat absolvent dar asta era in 2007.Va multumesc!!Astept raspuns cat mai repede posibil!!!!
Buna seara!Sunt angajata la o soc comerciala ca si economist cu jumatate de norma(4ore) din data de 16 oct 2008 si as dori sa raman insarcinata anukl acesta dar nu stiu daca ma va impiedica acest lucru sa primesc indemnizatia integral? am auzit o gramada de pareri si nu stiu ce sa mai cred? dar sunt sigura ca ma veti lamuri dvs.intrebarile sunt: daca sunt anagajata cu 4 ore trebuie sa cotizez la stat 2 ani ca sa se ia in calcul 1 an anterior nasterii copilului..pentru a-mi putea fi acordata indemnizatia sau numai un an inainte?si daca as cotiza numai 1 an (in cazul in care trebuie 2 ani) mi se va acorda numai jumatate din valoarea indemnizatiei?fiind cu jumatate de norma nu as opta sa mi se acorde indemnizatia calculata la 85 % , si astfel as primi miinim 600 lei?sunt tare nelamurita cu aceasta jumatate de norma ..tin sa mentionez ca nu sunt angajata in nici o alta parte cu norma intreaga..acesta este singurul loc de munca.sper ca ma veti lamuri..am fost si la cei de la directia muncii si ei mi-au spus ca nu ma afecteaza cu nimik..dar..nu mai stiu ce sa cred?:(:(si sa zicem ca voi ramane insarcinata in martie pana atunci as cotiza 4=5 luni dupa care urmeaza perioada in care voi mai merge la lucru pana in momentul nasterii..deci in noiembrie as naste..atunci inseamna ca as cotiza la stat 1 an de zile? nu?va multumesc anticipat si astept un raspuns cat mai repede posibil.
Buna seara! am si eu dilema. vreau sa ma angajez ca si economist dar cu 4 ore..adik la jumatate de norma ( 540 de lei brut)..dupa ce voi cotiza la stat sa zicem vreo 5 luni apoi sa raman insarcinata...timp in care mai trec 9 luni..inseamna ca am cotizat la stat 12 luni? bun dar daca am cotizat la stat numai cu jumatate de norma cat va fi indemnizatia? Tot minim 600 de lei si 200 alocatia copilului.? sau mi se va calcula 85% dupa noua lege? va multumesc! astept un raspuns cat mai urgent..